Spotřeba vody v Evropě je příliš velká, zdroje nestačí

18. 3. 2009 21:10
Nedostatek vody nehrozí jen jižním státům, ale také severu
Dva plné olympijské bazény ročně, to je spotřeba průměrného Evropana
Dva plné olympijské bazény ročně, to je spotřeba průměrného Evropana | Foto: Reuters

Brusel - Evropa se potýká s nedostatkem vody, který nejsme schopni vyřešit lepší recyklací. A netýká se pouze států u Středozemního moře, ale problémy hrozí také severským zemím. Je proto nutné tomu čelit snížením poptávky.

K takovému závěru dospěla zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), poradního orgánu Evropské unie v otázkách týkajících se životního prostředí.

"Pokud jde o vodu, žijeme si nad poměry. Krátkodobým řešením nedostatku vody je nárůst odběrů vody z našich povrchových a podzemních zdrojů. Nadměrné užívání vody však není udržitelné. Má závažný dopad na kvalitu a množství zbývající vody, jakož i na ekosystémy, které na ní závisejí," uvedla profesorka Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka EEA.

„Musíme snížit poptávku, minimalizovat množství odebírané vody a zvýšit efektivnost jejího užívání," dodala.

Podle EEA se bude situace navíc nadále zhoršovat, protože na vodní zdroje budou mít také dopad očekávané změny klimatu, které prodlouží období sucha a jeho intenzitu.

Nedostatkové zboží?
Nedostatkové zboží? | Foto: Reuters

Statistiky nyní hovoří o tom, že každý Evropan spotřebuje ročně dva olympijské bazény vody (délka 50 metrů, šířka 25, hloubka nejméně dva metry).

Klíčové je tak podle zprávy, aby se zvýšila účinnost zemědělství a aby oblasti trpící suchy skoncovaly s pěstováním plodin náročných na vodu, jako jsou například rostliny využívané na biopaliva.

Vlády by měly také zavést v jednotlivých odvětvích ceny vody v relaci k odebranému množství, vytvářet plány řízení sucha a raději se zaměřit na předcházení rizikům než na hašení krizových situací. Problémem jsou i krádeže vody a úniky v potrubí, které tvoří v některých zemích až 40 procent.

Globální problém
Globální problém | Foto: Reuters

K urychlenému jednání vyzývá také nejnovější zpráva OSN, která prorokuje, že s nárůstem světové populace bude do roku 2030 žít v oblastech s nedostatkem vody polovina lidstva.

"Stovky milionů lidí na celém světě zůstanou uvězněny v pasti chudoby a podlomeného zdraví a vystaveny rizikům epidemií, které s vodou souvisejí," varuje v její předmluvě šéf Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Koičiro Macura.

 

Právě se děje

Další zprávy