Den slunce v Severní Koreji: Režim slavil Kim Ir-sena, svět se obává jaderného testu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2017 10:18
Severní Korea oslavila sobotní 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena vojenskou přehlídkou, na které mimo jiné ukázala nové zbraně. Podle tiskových agentur šlo zřejmě o nové rakety dlouhého doletu a o balistické střely odpalované z ponorek. Defilé na centrálním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu se zúčastnil nynější severokorejský vůdce a Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un. Na rozdíl od minulých let ale chyběli oficiální čínští činitelé.
Rakety na vojenské přehlídce v Pchjongjangu k 105. výročí narození Kim Ir-sena.
Rakety na vojenské přehlídce v Pchjongjangu k 105. výročí narození Kim Ir-sena. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Narozeniny Kim Ir-sena, tedy muže, který je ve světě označován za diktátora, jsou v jeho vlasti známé jako Den slunce a jsou velkým státním svátkem. Letošní oslavy se konají v době vyostřeného napětí mezi KLDR a Spojenými státy.

Před tribunou, na níž Kim Čong-un v tmavém obleku s úsměvem hovořil se svými poradci, pochodovaly tisíce vojáků, kteří na přehlídku čekali několik hodin v přistavených autobusech. Za nimi jely tanky, odpalovací raketové systémy a další vojenská technika. Ve 105 formacích nad náměstím přelétávala letadla.

Pchjongjang mimo jiné ukázal nové balistické střely Pukkuksong odpalované z ponorek. Podle Reuters to bylo vůbec poprvé, co Severokorejci na přehlídce předvedli tyto zbraně s dosahem více než 1000 kilometrů. Podle expertů to naznačuje, že Severní Korea postupuje v realizaci plánu umístit své balistické střely na obtížně zaměřitelné ponorky.

Odborníci na zbraně rovněž zaznamenali, že před tribunou projelo na tahačích i několik mezikontinentálních raket podle všeho nového typu s mobilními odpalovacími rampami. Podle americké expertky Melissy Hanhamové, kterou citovala agentura Reuters, Pchjongjang zřejmě pracuje na "novém konceptu" mezikontinentálních balistických raket. "Nicméně Severní Korea má ve zvyku ukazovat na přehlídkách své nové koncepty dřív, než provede nějaké testy," dodala Hanhamová.

Agentura Reuters si také všímá toho, že po dlouhé době nesledoval z tribuny vojenskou přehlídku žádný čínský představitel. Čína sice patří ke spojencům KLDR, nicméně s přibývající nervozitou v oblasti se z této pozice poněkud ustoupila.

Situace v KLDR totiž znepokojuje také Čínu. Její ministr zahraničí Wang I v telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Sergejem Lavrovem řekl, že Peking si přeje spolupracovat s Moskvou při uvolnění situace. "Chceme, aby se strany vrátily k jednacímu stolu," řekl. Rusko vyzvalo všechny strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyhnuly jakékoli provokaci. Čínský deník Global Times důrazně vyzval Pchjongjang, "aby se tentokrát nedopustil žádného omylu".

KLDR: Trumpovu vojenskou hysterii už nelze přehlížet

Spekuluje se, že Severokorejci by mohli provést jadernou zkoušku právě sobotu, u příležitosti výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena. V neděli navíc zahájí americký viceprezident Mike Pence v Jižní Koreji desetidenní cestu po Asii. 

Podle analytiků je ze satelitních snímků zřejmé, že místo, kde KLDR jaderné testy provádí, je připraveno k dalšímu použití.

"Jsme připraveni odpovědět na jakýkoli jaderný útok vlastním jaderným útokem," řekl na oslavě, jež předcházela vojenské přehlídce, vysoký představitel komunistické strany KLDR Čche Rjong-he. Severokorejská tisková agentura KCNA už předtím oznámila, že armáda si je jistá, že v případě války je schopna americké základny v Jižní Koreji, "velitelství Zla" stejně jako vedení v Soulu "zničit během několika minut".

Severní Korea v sobotu podle agentury Reuters uvedla, že "vojenská hysterie" vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa se dostala do "nebezpečné fáze, kterou již nelze přehlížet".

Televizní stanice NBC tento týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb informovala, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách KLDR podniknout další jaderný výbuch. Severokorejská armáda následně pohrozila, že nemilosrdně zpustoší USA, pokud se Washington rozhodne na KLDR zaútočit.

"Jsme připraveni reagovat na totální válku totální válkou a jsme připraveni odpovědět na každý jaderný útok vlastním jaderným útokem," prohlásil v sobotu podle agentury AFP vysoký představitel severokorejské vlády Čche Rjong-he.

Pchjongjang zatím podnikl pět podzemních jaderných zkoušek: po jedné v letech 2006, 2009 a 2013 a dva testy v loňském roce.

Severní Korea se pochlubila videem zachycujícím odpálení raket do moře u Japonska | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 49 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy