reklama
 
 

Spojené státy zastavily program výcviku syrských rebelů. Přiznaly, že selhal

30. 9. 2015 8:12
Americké ministerstvo obrany oznámilo, že pozastavuje program, jehož smyslem byl výcvik syrských jednotek povstalců, které měly být schopné pozemního boje proti islamistickým radikálům. V programu nyní bylo pouze 110 povstalců, ačkoli Američané očekávali až pět tisíc účastníků. Pro výcvik nebyl dostatek adeptů, jelikož mnozí z nich odmítali podmínku, že smí bojovat pouze proti radikálům, ale ne už proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Washington - Spojené státy zastavily do odvolání nábor dalších Syřanů pro jejich výcvik americkou armádou a tento program nyní přehodnocují.

Oznámil to mluvčí Pentagonu Peter Cook. Zdůraznil, že americký program výcviku syrských rebelů s těmi, kteří ho již začali, ale pokračuje.

Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, 16. září v Kongresu USA prohlásil, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle. Bojů se podle něj nyní účastní jen velmi málo Syřanů vycvičených americkými vojáky.

O dosud probíhajícím výcviku Američanů se při projevu v OSN posměšně vyjádřil také ruský prezident Vladimir Putin.

"Zatímco program přehodnocujeme, přerušili jsme současný příjezd nových rekrutů ze Sýrie. Dále ale trénujeme skupiny lidí již zapojených do programu a také dál pomáháme syrským opozičním silám v terénu," řekl Peter Cook.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní.

Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada. V programu bylo v polovině měsíce jen asi 110 povstalců.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě, postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně k nelibosti USA příslušníky An-Nusry označila za bratry.

autor: ČTK | 30. 9. 2015 8:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama