Španělé chtějí ženské kvóty i v byznysu

Lenka Málková
7. 5. 2006 0:00
Madrid - Socialistický premiér Zapatero pokračuje v uskutečňování svého plánu učinit ze Španělska nejrovnoprávnější zemi Evropy.
Španělský předseda vlády Zapatero
Španělský předseda vlády Zapatero | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Španělé se ptají: Kde smíme kouřit?
  • Poslanci dali Katalánsku větší autonomii
  • Atentáty v Madridu? Na pokyn Al-Káidy

 

Po loňském uzákonění svazků homosexuálů přichází na řadu zastoupení žen v politice, veřejném životě i ekonomice.

Návrh nového zákona, který bude parlamentu předložen již příští měsíc, počítá se zavedením kvót pro ženy nejen v politice, ale také ve vedení španělských podniků.

Blíží se konec patriarchálního Španělska?

Podle premiérových slov je třeba skoncovat s patriarchální společností generála Francisco Franca a posunout se o krok vpřed. V budoucnu by tak mohlo být ve španělské politice žen ještě o něco víc, minimálně čtyřicet procent.

Vládní plán vzbudil na Pyrenejském poloostrově mnoho nevole i pochvalných gest.

Zatímco Soledad Murillová z ministerstva práce potvrzuje, že "společnost nemůže prosperovat, pokud tolerujete pouze polovinu obyvatelstva" a plánovaný vládní krok vítá, člen vládní rady monitorující soudnictví José Luis Requero považuje návrh za diskriminační.

"Pokud ženy budou mít větší možnost získat zaměstnání jen proto, že jsou ženy, bude to mít špatný efekt na společnost. Současně to podrývá důstojnost žen," prohlásil.

Argumenty Murillové však mluví jasně: "Země, které přistoupí k genderové rovnosti svých obyvatel, patří mezi nejkonkurenceschopnější a její občané mezi nejvíce motivované."

V dolní komoře sedí 36 procent žen. I to je málo 

Počet žen na španělské politické scéně je však již nyní překvapivě vysoký.

V dolní komoře španělského parlamentu sedí již nyní 36 procent žen. V budoucnu by jich mělo být ještě více.
V dolní komoře španělského parlamentu sedí již nyní 36 procent žen. V budoucnu by jich mělo být ještě více. | Foto: Aktuálně.cz

V dolní komoře parlamentu jich sedí celkem 36 procent, takže bezprostřední dopad na výsledek parlamentních voleb se očekávat nedá. 

V regionálním měřítku a v případě řídících orgánů španělských podniků bude situace o něco složitější. Podle ministerstva práce totiž ve vedoucích funkcích španělských podniků sedí pouze tři procenta žen.

"Obchodní společnosti, nehledě na status, jsou vedeny úspěchem a výkonností. Jakékoliv kvóty pro zastoupení toho či onoho pohlaví jsou s touto snahou v kontrastu," praví se ve zprávě Sociální a ekonomické rady.

Kvóty hýbou celou Evropou

O zavedení kvót v evropské politice se mluví již řadu let. Tento rok přistoupilo ke kvótám například sousední Portugalsko. Od března je jim vyhrazena třetina míst na kandidátkách.

V Norsku jsou již o krok dál. Od ledna zde platí zákon, který ženám zaručuje 40 procent míst ve vrcholném managementu soukromých firem.

Česká republika k tomuto kroku ještě nepřistoupila. V Poslanecké sněmovně jsou ženy zastoupeny 17 procenty, v Senátu 12 procenty a v zastupitelstvech krajů a měst je jich 22,6 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy