Sovětský pilot sestřelený v 80. letech v Afghánistánu je naživu a chce se vrátit domů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2018 20:42
"Právě byl objeven pilot, jehož stroj byl sestřelen v 80. letech nad Afghánistánem. Je stále naživu," uvedl velitel ruských parašutistů.
Sovětská intervence v Afghánistánu. Vojáci Islámského sdružení afghánských mudžáhidů během bojů se sovětskou armádou používali americké řízené střely Stinger.
Sovětská intervence v Afghánistánu. Vojáci Islámského sdružení afghánských mudžáhidů během bojů se sovětskou armádou používali americké řízené střely Stinger. | Foto: ČTK

Moskva - Naživu je bývalý sovětský pilot sestřelený za sovětské intervence v Afghánistánu v 80. letech a chce se vrátit domů. Oznámila to v pátek ruská armáda. Agentura Ria Novosti napsala, že svaz veteránů z Afghánistánu je připraven muži pomoci.

"Právě byl objeven pilot, jehož stroj byl sestřelen v 80. letech nad Afghánistánem. Je stále naživu," uvedl velitel ruských parašutistů generál Valerij Vostrotin s tím, že jde o neobvyklý případ.

Zdroj Ria Novosti řekl, že se incident stal v roce 1987 a že muži musí být nyní kolem 60 let. "Možná je v Pákistánu, protože tam byly všechny tábory pro sovětské zajatce," řekl tento zdroj.

Sovětská armáda z Afghánistánu odešla v roce 1989 a tehdy se pohřešovalo 300 vojáků. Od té doby se podařilo díky úsilí rodin asi 30 z nich najít. Většina se vrátila domů.

Podle Vjačeslava Kalinina ze svazu veteránů z Afghánistánu se chce nalezený pilot vrátit a Rusové už s afghánskými úřady jednají, aby potvrdili jeho totožnost a zorganizovali návrat. Kalinin řekl, že je nejenom udivující, že pilot přežil pád letadla, ale i to, že o něm dosud nepronikla žádná informace.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy