Sovětský pilot sestřelený v 80. letech v Afghánistánu je naživu a chce se vrátit domů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2018 20:42
"Právě byl objeven pilot, jehož stroj byl sestřelen v 80. letech nad Afghánistánem. Je stále naživu," uvedl velitel ruských parašutistů.
Sovětská intervence v Afghánistánu. Vojáci Islámského sdružení afghánských mudžáhidů během bojů se sovětskou armádou používali americké řízené střely Stinger.
Sovětská intervence v Afghánistánu. Vojáci Islámského sdružení afghánských mudžáhidů během bojů se sovětskou armádou používali americké řízené střely Stinger. | Foto: ČTK

Moskva - Naživu je bývalý sovětský pilot sestřelený za sovětské intervence v Afghánistánu v 80. letech a chce se vrátit domů. Oznámila to v pátek ruská armáda. Agentura Ria Novosti napsala, že svaz veteránů z Afghánistánu je připraven muži pomoci.

"Právě byl objeven pilot, jehož stroj byl sestřelen v 80. letech nad Afghánistánem. Je stále naživu," uvedl velitel ruských parašutistů generál Valerij Vostrotin s tím, že jde o neobvyklý případ.

Zdroj Ria Novosti řekl, že se incident stal v roce 1987 a že muži musí být nyní kolem 60 let. "Možná je v Pákistánu, protože tam byly všechny tábory pro sovětské zajatce," řekl tento zdroj.

Sovětská armáda z Afghánistánu odešla v roce 1989 a tehdy se pohřešovalo 300 vojáků. Od té doby se podařilo díky úsilí rodin asi 30 z nich najít. Většina se vrátila domů.

Podle Vjačeslava Kalinina ze svazu veteránů z Afghánistánu se chce nalezený pilot vrátit a Rusové už s afghánskými úřady jednají, aby potvrdili jeho totožnost a zorganizovali návrat. Kalinin řekl, že je nejenom udivující, že pilot přežil pád letadla, ale i to, že o něm dosud nepronikla žádná informace.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy