Astronauti upravovali ISS. Stanice se chystá na přistávání vesmírných lodí od SpaceX či Boeingu

ČTK ČTK
25. 3. 2017 0:15
Americký astronaut Shane Kimbrough a jeho francouzský kolega Thomas Pesquet úspěšně splnili úkoly své dnešní pracovní směny vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Patřila k nim příprava instalace druhého z nových spojovacích uzlů, jež umožní přistávat na orbitálním komplexu budoucí generaci komerčních vesmírných lodí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry

Washington/ISS - Astronauti zahájili výstup ve 12:24 SEČ a venku strávili stanovených šest a půl hodiny. Na stanici se vrátili přesně po šesti hodinách a 34 minutách. Šlo o první ze série tří výstupů členů nynější posádky ISS do otevřeného kosmu. Další mají podle zatím aktualizovaných plánů americké vesmírné agentury NASA následovat 30. března a 6. dubna.

Úkolem Kimbrougha a Pesqueta dnes bylo kromě jiného odpojit spojovací adaptér PMA-3 a připravit ho k nedělnímu automatickému přesunutí na nové místo pomocí robotického ramena Canadarm2. Při následujícím výstupu ve čtvrtek příští týden Kimbrough s americkou astronautkou Peggy Whitsonovou adaptér na novém místě upevní a kabelově propojí.

Spojovací adaptér PMA-3 je potřebný k instalaci zmiňovaného budoucího druhého dokovacího uzlu, který umožní kotvení na ISS novým pilotovaným lodím Dragon a Starliner společností SpaceX a Boeing. Ty by měly začít dopravovat příští členy posádek orbitálního komplexu už v příštím roce. Zatím to zajišťují jen ruské lodě Sojuz.

Při třetí plánované směně vně stanice budou spolupracovat Whitsonová a Pesquet. Čeká je přemístění boxu s různou technickou výbavou a zařízeními, včetně věcí potřebných k vědeckým experimentům. Uvolní tak místo pro nový takový box, který by na oběžnou dráhu měla dopravit nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK. Její start byl několikrát odkládán a není zatím pevně stanoven.

 

Právě se děje

Další zprávy