Soud v Haagu je satanský, řekl Mladič a odmítl svědčit

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
28. 1. 2014 14:05
Velitel bosenskosrbské armády se bojí, že by mu výpověď v případu Karadžič uškodila.
Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič poprvé stanul před tribunálem v Haagu. Zodpovídá se před ním z válečných zločinů, jichž se dopustil v první polovině 90. let mi
Bývalý bosenskosrbský generál Ratko Mladič poprvé stanul před tribunálem v Haagu. Zodpovídá se před ním z válečných zločinů, jichž se dopustil v první polovině 90. let mi | Foto: Reuters

Haag - Bývalý velitel bosensko-srbské armády Ratko Mladič odmítl vypovídat před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) s tím, že jde o "satanský" soud.

"Neuznávám tento tribunál nenávisti," dodal bývalý generál, který měl vypovídat jako svědek v procesu se svým někdejším kolegou, politickým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem. Ten přitom o jeho výpověď sám požádal.  

Mladič se hned v úvodu svého vystoupení postaral o pobavený rozruch v soudní síni, když předsedajícího soudce požádal, zda by mu ostraha nemohla z cely přinést umělý chrup, aby se mu lépe mluvilo. Soudce přání vyhověl a nařídil dvacetiminutovou přestávku.

Mladič odmítal svědčit v Karadžičově procesu už dříve. Jednak ze zdravotních důvodů, jednak s poukazem na možnost důsledků, které by to mohlo mít pro jeho vlastní proces.

Srebrenica. To nejhorší, co Evropa od války pamatuje

Karadžič i Mladič jsou u ICTY obžalováni v samostatných procesech z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných za války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995.

K nejzávažnějším bodům obžaloby patří masakr ve Srebrenici, který nepřežilo na 8 000 muslimských mužů, a obléhání Sarajeva, jež trvalo 44 měsíců a vyžádalo si kolem 10 000 civilních obětí.

"Informoval jste mě někdy, ať písemně či ústně, o tom, že byli zabiti zajatci ze Srebrenice?" snažil se Karadžič, který se hájí sám, dostat z Mladiče důležitou odpověď pro svou obhajobu.

Bývalý generál ale tuto i další otázky podle AFP odrážel prohlášením: "Odmítám vypovídat vzhledem k tomu, že by mi to mohlo přitížit v mém vlastním procesu."

Mladičův advokát Branko Lukič se po mnoha předchozích pokusech  dopoledne snažil ještě naposledy přesvědčit soudce, aby ze zdravotních důvodů 71letého Mladiče jako svědka nepřipustili. "Myslíme si, že pan Mladič není schopen svědčit," uvedl obhájce.

Poukázal přitom na to, že jeho mandant má problémy s pamětí a nedokáže rozlišovat mezi skutečností a představou. "Vymýšlí si věci a pak se domnívá, že je to pravda," řekl Lukič. Neuspěl však.

 

Právě se děje

před 32 minutami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy