Somálskou ekonomiku táhnou z bídy solidární piráti

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 1. 2012 10:35
Somálska se krize netýká, motorem hospodářství totiž nejsou dluhy, ale kořist
Foto: Reuters

Londýn - V době, kdy si přední světoví ekonomové, guvernéři centrálních bank a politické špičky lámou hlavu jak vyvést globální ekonomiku z recese, si Somálci potichu mnou ruce.

Oni už totiž recept mají. Velmi jednoduchý, rychlý a účinný. A nemuseli přitom vymýšlet nic nového či světoborného. 

Somálskou ekonomiku táhnou piráti respektive výkupné, které získávají od bohatých států. To pak utrácejí doma a oživují tím občanskými válkami zdecimovanou ekonomiku.

Na spontánní ekonomické stimuly v somálských pobřežních oblastech upozornil britský think-tank Chatham House a svou zprávu podložil satelitními snímky, na nichž je vidět, jak se pobřežní oblasti za uplynulé desetiletí vzmohly.

"Zatímco na akademické půdě a v námořních komunitách panuje všeobecná shoda na tom, že somálské pirátství je třeba vyřešit na pevnině (a ne vysíláním vojenských lodí k Africkému rohu), v Somálsku nám piráti předvádějí kvantitativní uvolňování v praxi," cituje server Wall Street Journal ekonomy z Chatham House.

Piráti staví domy a platí silnice

K pochopení somálského trendu ale není třeba žádná složitá analýza. Kvantitativní uvolňování znamená navyšování peněz v oběhu. A jde v podstatě o to, že Somálci dostávají nemalé finanční částky, jejichž kupní síla je v Somálsku několikanásobně vyšší než na Západě, a když je pak doma utrácejí, pumpují do ekonomiky peníze.

Foto: Aktuálně.cz

Satelitní snímky ukazují, že za poslední desetiletí v regionu přibyla nová auta, silnice, domy a dokonce i nebytové prostory.

"Ze snímků je patrné, že příjmy pirátů mají prokazatelně pozitivní vliv na pobřežní komunity. Zdá se dokonce, že piráti investují část svého lupu do rozvoje tamní infrastruktury," shrnula hlavní autorka studie Anja Shortlandová. 

Na kolik si typická pirátská skupina jedním únosem přijde, není známo, v roce 2010 se ale podle WSJ pirátům běžně platilo až 9 milionů dolarů.

Za rok tak může do rozvoje Somálska od pirátů připlout až 70 milionů dolarů. Jen pro představu: roční rozpočet Puntlandu, jedné ze somálských autonomních oblastí, činil v roce 2009 17,6 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy