Somálsko decimují sucha, na jihu země propukl hladomor

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 7. 2011 11:40
V akutní krizi se ocitla polovina obyvatelstva, tedy asi 3,7 milionu lidí
Foto: Reuters

* Česká nezisková organizace Člověk v tísni vyhlásila na pomoc sužovanému Somálsku zvláštní sbírku. * Pomoci můžete na Sbírkové konto - 7069 7069/0300 - nebo formou DMS ve tvaru: DMS(mezera)SOS(mezera)SOMALSKO na číslo 87777. Cena dárcovské DMS je třicet korun.

New York/Mogadišu - Organizace spojených národů ohlásila, že ve dvou oblastech Somálska propukl hladomor.

Katastrofální nedostatek potravin tuto chudou africkou zemi postihl v důsledku nejničivějšího sucha za posledních šedesát let.

Nejhorší je situace v Jižním Bakoolu a Dolním Shabellu, kde je potravin stále méně.

Hladomor zemi, jejíž obyvatele sužuje podvýživa trvale, nastal znovu po devatenácti letech.

Humanitární a mezinárodní organizace tento pojem používají velmi opatrně a zřídka. Jedná se o nejvážnější možný nedostatek potravy, který vede v zasažené oblasti k hromadnému vymírání obyvatel a šíření infekčních nemocí.

Sucho, chudoba a špatná bezpečnostní situace ale vedly k tomu, že v Somálsku trpí podvýživou více než třicet procent dětí a z každých 10 tisíc obyvatel denně zemřou hlady více než čtyři děti a dva dospělí - taková je totiž uznávaná definice hladomoru.

Foto: Aktuálně.cz

"Zhruba polovina somálského obyvatelstva, tedy asi 3,7 milionu lidí, se ocitla v krizi, přičemž až 2,8 milionu z nich žije na jihu země," píše se ve zprávě Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci v Somálsku.

Pomoci je třeba okamžitě

Sucha způsobující neúrodu postihla odhadem deset milionů obyvatel východní Afriky. Z chudého Somálska uteklo za jídlem do sousední Keni a Etiopie asi 166 tisíc Somálců. Denně přichází do utečeneckých táborů asi pět tisíc lidí.

"Pokud teď nic neuděláme, hladomor se kvůli nízké úrodě a infekčním nemocem během dvou měsíců rozšíří do všech osmi regionů jižního Somálska," varoval šéf úřadu Mark Bowden.

Humanitární pomoc mezinárodního společenství stále komplikuje pokračující konflikt. Zejména militantní organizace Al-Šaháb. OSN nyní žádá militantní skupiny, aby pracovníky humanitárních organizací, které se chystají pomoci, vpustily do země a poskytly jim bezpečnostní garance.

Foto: Reuters

Ozbrojenci z Al-Šahábu a Al-Káidy, které ovládají jih a střed země, pracovníky mezinárodních organizací v roce 2009 ze svých území vyhnali. Nyní ale umožňují alespoň jejich částečnou přítomnost.

"Hned jak dostaneme bezpečnostní záruky a bude nám umožněno dovážet, distribuovat a monitorovat pomoc, jsme připraveni se do oblasti vrátit," potvrdila mluvčí Iniciativy OSN Světový potravinový program Emilia Casella.

Americké ministerstvo zahraničí už přislíbilo uvolnit na pomoc Somálsku a jeho obyvatelům v keňských utečeneckých táborech ke 431 milionům stávající pomoci dalších 28 milionů dolarů.

Situace v Somálsku je podle všeho nejhorší od začátku devadesátých let, kdy se v zemi rozpadla centrální vláda a začala občanská válka. Hlady zemřelo v letech 1991 a 1992 podle odhadů 300 tisíc lidí, dodávky potravin pak částečně zajistila OSN díky vojenské operaci Restore Hope.

Nejhorší katastrofa postihla KLDR

V roce 1984 postihl katastrofální hladomor Etiopii. Utrpení statisíců lidí se pokusil zmírnit legendární koncert rockových a popových hvězd Live Aid 13. července 1985, organizovaný Bobem Geldofem.

Za nejhorší hladomor posledních let je ale považována krize v Severní Koreji ve druhé polovině devadesátých let. Tam zřejmě zemřely statisíce lidí, ale kvůli uzavřenosti země před okolním světem chybějí přesnější údaje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy