Snowdenův otec je v Moskvě, syn se setkal s bývalými kolegy

ČTK ČTK
10. 10. 2013 21:05
Snowden prý žije normálním životem, spoléhá na svého advokáta
Foto: Reuters

Moskva - Do Moskvy přiletěl Američan Lon Snowden, jehož syna Edwarda ve Spojených státech stíhají za vyzrazení utajovaných informací. V ruské metropoli se chce Snowden starší setkat se synem, který v Rusku dostal azyl. Lon Snowden přitom spoléhá na pomoc Edwardova advokáta Anatolije Kučereny, ačkoliv ten prý s jeho synem nemá žádný přímý kontakt.

"Jsem tady, abych se setkal s panem Kučerenou a abych se dozvěděl víc o situaci svého syna," řekl otec, jehož cituje agentura Reuters. "Doufám, že budu mít příležitost se s ním setkat," dodal. Dal také najevo "velkou vděčnost za to, že syn je v bezpečí a na svobodě".

Na otázku novinářů ohledně budoucnosti svého syna Lon Snowden odpověděl, že nemá tušení. "Nejsem si jist, zda se syn vrátí do Spojených států. Je to jeho rozhodnutí. Je dospělý," poznamenal.

Žije normálním životem a poznává styl Rusů

Agentura AP uvedla, že Edwarda Snowdena ve středu v Moskvě vyhledali čtyři bývalí zaměstnanci amerických bezpečnostních složek, kteří v minulosti sdíleli jeho osud. Někdejší zaměstnanci CIA, FBI, ministerstva spravedlnosti a Národní agentury pro bezpečnost (NSA) se v USA dostali do problémů, když veřejně kritizovali údajné přehmaty svých zaměstnavatelů.

Podle někdejšího odpovědného pracovníka NSA Thomase Drakea se Snowden v Rusku volně pohybuje a snaží se poznat kulturu a životní styl Rusů. "Teď žije tady, a kde právě žijete, tam je váš domov," řekl Drake, který kdysi médiím vyzradil důvěrné informace o metodách americké elektronické špionáže. Od soudu odešel s roční podmínkou.

Čtveřice Američanů odmítla upřesnit, kde se jejich schůzka se Snowdenem uskutečnila a kde žije. "Žije tak normální život, jak jen to je možné," prohlásil Drake. Snowden má prý dobrou náladu a stále věří, že jeho skutek byl správný. Podle Drakea neexistují žádné známky toho, že by byl Snowden pod kontrolou ruských tajných služeb.

Snowden dostal počátkem srpna v Rusku roční azyl po více než měsíčním pobytu v tranzitním prostoru mezinárodního letiště Šeremeťjevo. Tam se dostal po příletu z Hongkongu, kde vyzradil informace o americkému tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s poskytnutím azylu pro Snowdena s podmínkou, že zanechá "protiamerické činnosti" a nebude publikovat další informace poškozující USA. V médiích se od té doby některé další utajované informace objevily, podle lidí ze Snowdenova okolí je ale Američan předal novinářům ještě před získáním ruského azylu.

 

Právě se děje

Další zprávy