Moskva - Dramatický útěk Edwarda Snowdena před americkou justicí z Hongkongu přes Rusko do Latinské Ameriky může být ještě dramatičtější.
Třicetiletý muž, který vyzradil novinářům rozsáhlý americký program PRISM na sledování internetové a telefonické komunikace po celém světě, strávil první noc po příletu do Ruska v tranzitním hotelu na moskevském letišti Šeremeťjevo.
Požádal o azyl v Ekvádoru a vůz s diplomatickou značkou a ekvádorskou vlajkou byl v neděli večer spatřen u letiště. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino v pondělí potvrdil, že jeho země zvažuje azyl pro uprchlíka.
Aby se Snowden dostal z Moskvy do Ekvádoru a vyhnul se přistání v zemi, která by ho mohla vydat do Spojených států, musí letět nejprve linkou ruského Aeroflotu do Havany na Kubě, pak do venezuelského Caracasu a teprve potom do Ekvádoru.
Dopoledne měl nastoupit do letadla, mířícího do Havany. Měl rezervovanou letenku. Podle novinářů, kteří jsou na palubě, ale neodletěl. Podle agentury Interfax zřejmě poletí některým z dalších spojů v následujících dnech, protož se chce vyhnout pozornosti médií.
Teoreticky by mohli Američané nebo Kanaďané letoun se Snowdenem na palubě donutit k přistání ve svém vzdušném prostoru. Letadla z Moskvy do Havany obvykle prolétávají kanadským i americkým prostorem.
Piloti se tomu však mohou vyhnout, pokud poletí jinou trasou přes Arktidu a pak na jih nad Atlantikem.
Snowden navíc nepoletí s řádným pasem, protože Spojené státy zrušily jeho platnost. Velvyslanectví Ekvádoru mu však poskytlo dokumenty o statusu žadatele o azyl, což mu může v souladu s mezinárodním právem umožnit odlet.
Ruské úřady zdůrazňují, že Snowden neopustil tranzitní prostor letiště, a vlastně tak nevstoupil na ruské území, protože neprošel celní a pasovou kontrolou.
"Bylo mu umožněno strávit v klidu noc v hotelovém tranzitním letišti, aby mohl odletět na Kubu," řekl nejmenovaný zdroj z ruské vlády agentuře Interfax.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peškov uvedl, že za ruskou stranu se Snowdenem nikdo nevyjednává a Američan údajně ani o žádný kontakt nežádal. "Nemáme o něm žádné informace," řekl Peškov.
Snowdenův odlet z Hongkongu na palubě Aeroflotu nepochybně schválil v Rusku někdo na vysokém místě, protože Aeroflot je z 51 procent vlastněn státem a vzít na palubu muže hledaného Spojenými státy podléhá politickému schválení.
Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek požádalo Hongkong o jeho vydání, ale čínská provincie označila žádost za nekompletní a umožnila bývalému technikovi CIA odletět. Tento krok muselo schválit čínské vedení v Pekingu, které má podle dohody o statusu Hongkongu právo v podobných věcech rozhodovat.
Rusko i Čína tak uštědřily Spojeným státům malý políček tím, že hledanému špionovi pomohly dostat se z dosahu americké spravedlnosti. Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí pohrozil Rusku a Číně, že "ponesou následky."
V Ekvádoru vládne ostře protiamerický prezident Rafael Correa, který poskytl azyl i šéfovi serveru WikiLeaks Julianovi Assangovi. Tomu se však nepodařilo opustit území Velké Británie a je už přes rok na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.