Slovenský arcibiskup viněn ze zpronevěry. Je vydírán?

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
26. 5. 2009 10:52
Trnavský arcibiskup Ján Sokol je podezírán, že peníze posílal na konto agenta StB
Trnavský arcibiskup Ján Sokol.
Trnavský arcibiskup Ján Sokol. | Foto: Aktuálne.sk, Aktuálně.sk

Bratislava - Vatikán a vedení římskokatolické církve na Slovensku se začaly zabývat skandálem, ve kterém figuruje odstupující trnavský arcibiskup Ján Sokol.

Jedna z největších církevních autorit Slovenska je podezřelá z toho, že peníze z prodeje církevních pozemků posílala na konto bývalého agenta StB, který žije v Kanadě.

Jako první o případu informoval časopis Týždeň. Podle týdeníku se jedná o částku přesahující půl miliardy bývalých slovenských korun (zhruba 440 milionů českých korun).

Sokol obvinění odmítá, ale Konference biskupů Slovenska považuje obvinění za závažné a zabývá se jím.

"Z nášho pohľadu ide o závažné informácie. Ak sa potvrdia, bude to závažné pochybenie Jána Sokola. V tejto chvíli sa už príslušné cirkevné autority na Slovensku a vo Vatikáne danými informáciami zaoberajú," řekl agentuře SITA mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.

Podezření znepokojují i nejvyšší místa ve Vatikánu.
Podezření znepokojují i nejvyšší místa ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Časopis napsal, že chybějící peníze, které pocházejí z prodeje pozemků, nejsou zahrnuty v účetnictví bratislavsko-trnavské diecéze. Putovaly na účet, kterým disponoval jen arcibiskup Sokol.

Ten pak peníze posílal do Kanady Štefanu Náhlikovi, bývalému agentovi StB s krycím jménem Rubens. Náhlik se údajně podílel v 80. letech na zásazích komunistického režimu proti františkánskému řádu na Slovensku.

Arcibiskup Sokol letos v úřadu po jednadvaceti letech končí. Papež Benedikt XVI. přijal jeho žádost o uvolnění. V minulosti se objevily zprávy o spolupráci Sokola s StB. On sám prohlásil, že církvi nikdy neublížil.

Týždeň naznačuje, že Sokol mohl při pronásledování církve v osmdesátých letech hrát svými informacemi jistou roli a Náhlik jej možná vydírá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy