Slovenský arcibiskup viněn ze zpronevěry. Je vydírán?

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
26. 5. 2009 10:52
Trnavský arcibiskup Ján Sokol je podezírán, že peníze posílal na konto agenta StB
Trnavský arcibiskup Ján Sokol.
Trnavský arcibiskup Ján Sokol. | Foto: Aktuálne.sk, Aktuálně.sk

Bratislava - Vatikán a vedení římskokatolické církve na Slovensku se začaly zabývat skandálem, ve kterém figuruje odstupující trnavský arcibiskup Ján Sokol.

Jedna z největších církevních autorit Slovenska je podezřelá z toho, že peníze z prodeje církevních pozemků posílala na konto bývalého agenta StB, který žije v Kanadě.

Jako první o případu informoval časopis Týždeň. Podle týdeníku se jedná o částku přesahující půl miliardy bývalých slovenských korun (zhruba 440 milionů českých korun).

Sokol obvinění odmítá, ale Konference biskupů Slovenska považuje obvinění za závažné a zabývá se jím.

"Z nášho pohľadu ide o závažné informácie. Ak sa potvrdia, bude to závažné pochybenie Jána Sokola. V tejto chvíli sa už príslušné cirkevné autority na Slovensku a vo Vatikáne danými informáciami zaoberajú," řekl agentuře SITA mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.

Podezření znepokojují i nejvyšší místa ve Vatikánu.
Podezření znepokojují i nejvyšší místa ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Časopis napsal, že chybějící peníze, které pocházejí z prodeje pozemků, nejsou zahrnuty v účetnictví bratislavsko-trnavské diecéze. Putovaly na účet, kterým disponoval jen arcibiskup Sokol.

Ten pak peníze posílal do Kanady Štefanu Náhlikovi, bývalému agentovi StB s krycím jménem Rubens. Náhlik se údajně podílel v 80. letech na zásazích komunistického režimu proti františkánskému řádu na Slovensku.

Arcibiskup Sokol letos v úřadu po jednadvaceti letech končí. Papež Benedikt XVI. přijal jeho žádost o uvolnění. V minulosti se objevily zprávy o spolupráci Sokola s StB. On sám prohlásil, že církvi nikdy neublížil.

Týždeň naznačuje, že Sokol mohl při pronásledování církve v osmdesátých letech hrát svými informacemi jistou roli a Náhlik jej možná vydírá.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy