Slovenského disidenta Mikloška hledá Interpol

Zahraničí Zahraničí
24. 4. 2015 13:55
Veterán slovenské politiky je stíhán v Ázerbájdžánu, kde údajně bez svolení úřadů vkročil na okupovaná území, která kontrolují Arméni.
František Mikloško.
František Mikloško. | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Baku/Bratislava - Jméno někdejšího disidenta a veterána slovenské politiky Františka Mikloška se ocitlo na seznamu lidí hledaných Interpolem.

V Ázerbájdžánu je stíhán za to, že - údajně bez svolení úřadů - vkročil na okupovaný Náhorní Karabach.

"Jako ‘pozorovatel’ se zúčastnil takzvaných voleb v okupovaných územích. Kromě jeho lhostejnosti vůči územní integritě Ázerbájdžánu F. Mikloško pronesl i pobuřující prohlášení proti Ázerbájdžánu vyzývající k nenávisti z náboženských důvodů," informovala v pátek ázerbájdžánská ambasáda v České republice.

Foto: Aktuálně.cz

"Ministerstvo vnitra Ázerbájdžánu a Národní úřad Interpolu byly pověřeny F. Mikloška zadržet a postavit před spravedlnost."

"(Mikloško) byl využit arménskou propagandistickou mašinérií pro propagaci nelegálního režimu, který byl ustanoven na okupovaném ázerbájdžánském území," uvedlo velvyslanectví.

Status nežádoucí

Politikovo jméno bylo spojováno zejména s působením v konzervativním Křesťansko-demokratickém hnutí. Jeho bratr Jozef je poslancem Národní rady SR.

Jak v půli dubna napsal server Pravda.sk, Mikloško na sporné území vstoupil v rámci pozorovatelské mise v roce 2010. Vyjádřil tehdy názor, že budoucnost oblasti je "v jistém druhu konfederace Ázerbájdžánu, Karabachu a Arménie na způsob Beneluxu". Takřka vzápětí se dostal na seznam nežádoucích osob.

Ázerbájdžán během války s Arménií, která skončila v roce 1994, přišel o kontrolu nad částí svého území.

Pod správou Arménů je i dlouhodobě sporný separatistický region Náhorní Karabach, jehož obyvateli jsou převážně právě Arméni. Vyhlášenou Náhorně-karabašskou republiku ale v podstatě takřka nikdo neuznal.

Baku toto území označuje za okupovanou část svého teritoria. Rada bezpečnosti OSN v roce 1993 vyzvala Arménii ke stažení vojáků z oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy