Slovenská vláda se nelíbí ani v Bruselu

Tomáš Fránek
3. 7. 2006 15:32
Bratislava - Ján Slota zase tvrdě útočí na Maďary, Vladimír Mečiar chce rehabilitovat bývalého šéfa tajné služby Lexu a nastupující předseda vlády Robert Fico mlčí.
Předseda Slovenské národní strany Ján Slota, předseda Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar a předseda strany Směr - sociální demokracie Robert Fico podepsali 2. července v Bratislavě koaliční smlouvu.
Předseda Slovenské národní strany Ján Slota, předseda Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar a předseda strany Směr - sociální demokracie Robert Fico podepsali 2. července v Bratislavě koaliční smlouvu. | Foto: čtk

Nová slovenská vláda ještě ani nezačala úřadovat a už se naplňují některé obavy, které její příchod provázejí.

Šéf Smeru Robert Fico sice neustále prohlašuje, že jeho vláda bude proevropská, dodržující práva národnostních menšin a spravedlivá ke všem, jeho noví partneři mu to ale nijak neulehčují.

A dnes představená vláda se příliš nelíbí ani v zahraničí. Róbert Fico ve středu bude muset v Bruselu vysvětlovat, proč se rozhodl vést takovou vládu, svým kolegům ze Strany evropských socialistů, druhé to nejsilnější frakce v Evropském parlamentu.

Vlivná politička této frakce Véronique de Keyserová pro agenturu Sita uvedla, že Fico koalicí se Slovenskou národní stranou překročil "červenou" čáru. Podle ní je Fico prvním socialistickým politikem v Evropě, který se dal dohromady s radikálními nacionalisty.

Slota útočí na Maďary a homosexuály

Deklarovanou proevropskou politiku vlády přitom už za poslední týden stačily podkopat výroky šéfa Slovenské národní strany Jána Sloty. Ten znovu zaútočil na maďarskou menšinu v zemi nebo homosexuály. Maďaři jsou podle něj vrahové, o homosexuálech mluví zásadně jako o teplých.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Co chce nová vláda prosadit

  • Dvě sazby DPH, nižší pětiprocentní má být na potraviny a léky od ledna 2007
  • Zrušení poplatků za návštěvu lékaře, pobyt v nemocnici a recepty
  • Zastavit privatizaci zbývajících státních podniků, jako je například nákladní železniční doprava
  • Prošetřit privatizace dokončené těsně přes volbami, například prodej bratislavského letiště
  • Dodatečné zdanění vysokých zisků bank
  • Stáhnout slovenské vojáky z Iráku

Co by se měnit nemělo

  • Devatenáctiprocentní daň pro fyzické a právnické osoby
  • Spoření do důchodkových fondů

 

Klíčové členové nové vlády

Robert Fico, premiér (Smer - SD) Štefan Harabín, ministr spravedlnosti (HZDS) Robert Kaliňák, ministr vnitra (Smer) Ján Počiatek, ministr financí (Smer) Ján Kubiš, ministr zahraničí (navržen za Smer) Ján Mikolaj, ministr školství (SNS)

A na přímou otázku v diskusním pořadu Slovenské televize, zda vláda zachová práva menšin v nynější podobě, sice Slota řekl, že zůstanou na úrovni Evropské unie, jedním dechem ale dodal, že se přece jenom dají čekat změny. Jaké, to neupřesnil. Fico, který s ním seděl ve studiu, Slotovy výroky nijak nekomentoval.

Evropská unie zatím Slovensku oficiálně kvůli vzniku nové slovenské vlády sankcemi nepohrozila. Učinili tak ale socialističtí poslanci Evropského parlamentu, kteří Ficovi coby šéfovi sociálně-demokratické starny vytkli, že se spojil s nacionalisty.

Mečiar chce rehabilitaci Lexy

Vladimír Mečiar, který je obviňován z toho, že do koalice s Ficem jde především proto, aby se jeho vláda v devadesátých letech, kdy se země dostala do mezinárodní izolace, dočkala rehabilitace, to dnes ráno svými slovy jakoby potvrdil.

Vyzval totiž k plné rehabilitaci Ivana Lexy, šéfa slovenské tajné služby z doby, kdy vládl právě Mečiar. Tajná služba je přitom podezřelá, že se v té době podílela na vraždě bývalého policisty Róberta Remiáše nebo únosu syna prezidenta Michala Kováče.

Samotný Lexa byl obviněn v deseti různých kauzách, soudy ho zatím ale vždy osvobodily. Vyšetřování jeho podílu na únosu prezidentova syna zastavila právě amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998.

Nacionalisté budou rozdělovat miliardy z EU

"Nikdo se nemůže tvářit, že se nic nestalo. Ten člověk byl ve vězení a i v emigraci pro nic, to znamená, že rehabilitovaný být musí," uvedl dnes Mečiar. Rehabilitace se má podle šéfa HZDS dočkat taky Karol Martinka, který za Mečiarovy vlády za podezřelých okolnosti zprivatizoval největší slovenské lázně Piešťany.

Slovenská národní strana  i HZDS navíc podle koaliční smlouvy dostaly ministerstva, které jim pomohou plnit jejich záměry: člen HZDS dostal ministerstvo spravedlnosti, zástupce SNS  ministerstvo školství.

Slovenská národní strana navíc dostala další důležité ministerstvo: resort regionálního rozvoje v následujících letech rozdělí na čtyři sta miliard korun, které na regionální rozvoj na Slovensko přijdou z evropských fondů.

Fico: Přebírám rozkradenou zemi

Fico, který sice prosadil, aby Mečiar ani Slota nebyli ve vládě, se zatím jejich výroky příliš žehlit nesnaží. Místo toho neustále zdůrazňuje, že po osmi letech vlády pravicových stran přebírá vytunelovanou a rozkradenou zemi.

Róbertem Fico, šéf vítězného Smeru, při jednání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.
Róbertem Fico, šéf vítězného Smeru, při jednání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem. | Foto: Aktuálně.cz

Slotu přitom označil za velmi úspěšného primátora Žiliny. Město, ve kterém Slota vládne už šestnáct let, je přitom podle většiny politických stran a nevládních organizací příkladem propojení politiky a místních podnikatelů, korupce a zneužívání moci.

Stejnou odpověď má Fico také na výtky evropských členů socialistické internacionály a poslanců Evropského parlamentu. "Svoji vláda si obhájím, důležitý bude program," řekl Fico ve Slovenské televizi na otázku, jak vysvětlí spojení se Slotou a Mečiarem u socialistů v Bruselu.

Kde jsou odborníci?

Fico také sliboval, že ve vládě budou nestraníci a nezávislí odborníci, to se ale po dnešním oznámení vládní sestavy úplně nenaplnilo.

Ministrem zahraničí sice bude uznávaný diplomat Ján Kubiš, bývalý tajemník OBSE a zplnomocněnec Evropské unie pro Asii, a ministrem hospodářství bývalý šéf společnosti Plastika Nitra Ľubomír Jahnátek, tím ale výčet nestraníků nominovaných Smerem končí.

Ministrem financí bude například málo známý poslanec Ján Počiátek, který je podle slovenského tisku společníkem místopředsedy Smeru Roberta Kaliňáka v několika firmách. Kaliňák bude ministrem vnitra.

Do vlády také míří Slotův zástupce na radnici v Žilině Marián Janušek, který bude ministrem regionálního rozvoje.

Do křesla ministra spravedlnosti dosadilo HZDS bývalého šéfa Nejvyššího soudu Štefana Harabina. Ten byl šéfem soudu právě v době, kdy na Slovensku vládl Vladimír Mečiar. A podle kritiků toleroval soudce, kteří za doby komunismu odsuzovali disidenty.

Nepříliš jasné je podle slovenského tisku i Harabinovo počínání v době, kdy Nejvyšší soud posuzoval případ Ivana Lexy. Harabin měl totiž projednání případu přidělit soudců spjatým s působením Vladimíra Mečiara.

 

Právě se děje

Další zprávy