Sleduje vaše dítě televizi? Ve škole mu to nepůjde

Andrej Brabec
5. 5. 2010 16:02
Podle nové studie bývá časté sledování televize spojené i s tloušťkou

Montreal - Špatné známky ve škole a bídné zdraví v desíti letech - právě tato rizika zvyšuje každá hodina, kterou nejmenší děti stráví sledováním televize.

Průzkum objevil negativní dopady, které plynou ze sledování televize v batolecím věku. Studie pozorovala 1300 dětí a provedly ji univerzity v Michiganu a Montrealu.

Závěr leckoho překvapil. Nejen, že se kvůli sledování televize zhoršovaly studijní výkony, zvyšovala se také konzumace nezdravé stravy.

Studie zjišťovala, kolik času u televize rodiče povolují svým dětem ve věku 29 měsíců (dva roky a pět měsíců) a 53 měsíců (čtyři roky a pět měsíců).

V průměru mohly dvouleté děti televizi sledovat necelých devět hodin týdně, čtyřleté necelých 15 hodin. Jedenáct procent dvouletých a třiadvacet procent čtyřletých se zabavovalo televizí po více než doporučené dvě hodiny denně.

Foto: Panasonic

Vědci se dětmi začali opět zabývat několik let po započetí školní docházky - po většinou v jejich 10 letech. Vyptávali se učitelů na školní výkony a měřili dětem BMI (index tělesné hmotnosti).

Objevila se spojitost mezi častějším sledováním televize v batolecím věku a následné menší aktivitě ve škole i špatných výsledcích v matematice.

Výzkumníci také vypozorovali sníženou fyzickou aktivitu a vyšší konzumaci ochucených nápojů i BMI.

Rané dětství je přitom pro vývoj dítěte zásadním obdobím. „Častější sledování televize v tomto období může vést k budoucím nezdravým návykům," vysvětlila vedoucí výzkumu doktorka Linda Pagani.

„Fakt, že negativní dopady přetrvávají i po sedmi a půl letech je skličující," dodala Pagani. Doktorka se domnívá, že čas, který dvouletí tráví u televize, by se měl omezovat na naučné programy pro děti.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy