Montreal - Špatné známky ve škole a bídné zdraví v desíti letech - právě tato rizika zvyšuje každá hodina, kterou nejmenší děti stráví sledováním televize.
Průzkum objevil negativní dopady, které plynou ze sledování televize v batolecím věku. Studie pozorovala 1300 dětí a provedly ji univerzity v Michiganu a Montrealu.
Závěr leckoho překvapil. Nejen, že se kvůli sledování televize zhoršovaly studijní výkony, zvyšovala se také konzumace nezdravé stravy.
Studie zjišťovala, kolik času u televize rodiče povolují svým dětem ve věku 29 měsíců (dva roky a pět měsíců) a 53 měsíců (čtyři roky a pět měsíců).
V průměru mohly dvouleté děti televizi sledovat necelých devět hodin týdně, čtyřleté necelých 15 hodin. Jedenáct procent dvouletých a třiadvacet procent čtyřletých se zabavovalo televizí po více než doporučené dvě hodiny denně.
Vědci se dětmi začali opět zabývat několik let po započetí školní docházky - po většinou v jejich 10 letech. Vyptávali se učitelů na školní výkony a měřili dětem BMI (index tělesné hmotnosti).
Objevila se spojitost mezi častějším sledováním televize v batolecím věku a následné menší aktivitě ve škole i špatných výsledcích v matematice.
Výzkumníci také vypozorovali sníženou fyzickou aktivitu a vyšší konzumaci ochucených nápojů i BMI.
Rané dětství je přitom pro vývoj dítěte zásadním obdobím. „Častější sledování televize v tomto období může vést k budoucím nezdravým návykům," vysvětlila vedoucí výzkumu doktorka Linda Pagani.
„Fakt, že negativní dopady přetrvávají i po sedmi a půl letech je skličující," dodala Pagani. Doktorka se domnívá, že čas, který dvouletí tráví u televize, by se měl omezovat na naučné programy pro děti.