Sladidla mění vstřebávání cukru. Důsledky změn neznáme

jem
18. 12. 2009 20:30
Umělá sladidla ovlivní zpracování glukózy ve Vašem těle

New York - Umělá sladidla, která se používají například v nápojích typu lehké koly ovlivňují zpracovávání cukru, který po jejich konzumaci přijmeme. Naznačuje to alespoň poslední studie amerických vědců, o níž informovala agentura Reuters.

Doposud se předpokládalo, že potraviny s umělými sladidly neobsahují sacharidy, a proto nemají žádný vliv na to, jak tělo zpracovává glukózu.

Poslední poznatky ale naznačují, že umělá sladidla spouští v těle produkci hormonu GLP-1, který způsobuje, že se cítíme plní. Za účelem prozkoumání tohoto jevu na naše zdraví udělal lékařský tým z amerického Institutu pro léčbu diabetu a ledvinových onemocnění pokus na dvaadvaceti zdravých dobrovolnících běžné váhy.

Dobrovolníci byli podrobeni dvěma testům. Při prvním vypili nejdříve sodovku a poté slazený nápoj. Při druhém vypili před slazeným nápojem dietní kolu. Poté bylo sledováno, jak si jejich tělo poradí s přijatou glukózou.

Zvýšení hladiny glukózy bylo sice v obou případech stejné, ale poté, co byl cukr podán po umělém sladidlu, vykazovaly testy zvýšenou hladinu hormonu GLP-1. Lékaři však zatím nevědí, zda je to dobře, nebo špatně - tedy, jaké to má pro naše trávení, potažmo celé tělo důsledky.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy