Skončila pouť do Mekky. Letos se záplavami a chřipkou

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
29. 11. 2009 19:40
Zúčastnilo se jí na 2,5 milionu muslimů
Foto: Aktuálně.cz

Mekka (Saúdská Arábie) - Obcházením krychlové svatyně Kaaby v Saúdské Arábii v neděli vyvrcholila každoroční muslimská pouť do Mekky. Tradičním rituálem u nejposvátnějšího místa islámu zakončilo na 2,5 milionu účastníků letošní hadždž.

Pouť předem vzbuzovala obavy hlavně kvůli možnému šíření takzvané prasečí chřipky. Více komplikací ale nakonec způsobily rozmary počasí. Na rozdíl od předchozích let se nicméně letošní pouti vyhnuly incidenty s oběťmi na životech.

Po třídenním symbolickém kamenování Satana v údolí Míná se poutníci v neděli ještě jednou vypravili do Mekky, aby v tamní Velké mešitě v kruzích obcházeli Kaabu. Stejným rituálem, který symbolizuje bratrství a rovnost mezi věřícími, pouť ve středu začala. Mnoho mužů poslední den svléklo bílé tuniky a vyměnilo je za civilní oblečení. Řada z nich měla oholené hlavy symbolizující obrození.

Foto: Reuters

Pouť do Mekky je největším každoročním shromážděním lidí na světě. Muslimové věří, že účastí na pouti se očistí od všech svých hříchů.

Letos panovaly vážné obavy, že obrovské zástupy poutníků přispějí k šíření takzvané prasečí chřipky. Saúdská Arábie proto podnikla preventivní opatření. Nabízela například účastníkům zdarma vakcínu a na klíčová místa umístila automaty na mytí rukou. Pouze deset procent z přibližně 2,5 milionu účastníků pouti se však proti viru nechalo očkovat.

Podle saúdskoarabského ministerstva zdravotnictví během pouti zemřelo na vir H1N1 pět lidí a celkem bylo zaznamenáno 73 případů nakažených novou chřipkou.

Poutníky tak mnohem více trápil déšť, který v zemi vyvolal mohutné záplavy, při nichž zahynulo nejméně 103 lidí. Dalších 1400 osob se podařilo zachránit. Mezi mrtvými však podle agentury Reuters není nikdo z poutníků. Většina obětí se utopila nebo zahynula pod zřícenými mosty a při následných srážkách aut.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 48 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy