Skončila pouť do Mekky. Letos se záplavami a chřipkou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 11. 2009 19:40
Zúčastnilo se jí na 2,5 milionu muslimů
Foto: Aktuálně.cz

Mekka (Saúdská Arábie) - Obcházením krychlové svatyně Kaaby v Saúdské Arábii v neděli vyvrcholila každoroční muslimská pouť do Mekky. Tradičním rituálem u nejposvátnějšího místa islámu zakončilo na 2,5 milionu účastníků letošní hadždž.

Pouť předem vzbuzovala obavy hlavně kvůli možnému šíření takzvané prasečí chřipky. Více komplikací ale nakonec způsobily rozmary počasí. Na rozdíl od předchozích let se nicméně letošní pouti vyhnuly incidenty s oběťmi na životech.

Po třídenním symbolickém kamenování Satana v údolí Míná se poutníci v neděli ještě jednou vypravili do Mekky, aby v tamní Velké mešitě v kruzích obcházeli Kaabu. Stejným rituálem, který symbolizuje bratrství a rovnost mezi věřícími, pouť ve středu začala. Mnoho mužů poslední den svléklo bílé tuniky a vyměnilo je za civilní oblečení. Řada z nich měla oholené hlavy symbolizující obrození.

Foto: Reuters

Pouť do Mekky je největším každoročním shromážděním lidí na světě. Muslimové věří, že účastí na pouti se očistí od všech svých hříchů.

Letos panovaly vážné obavy, že obrovské zástupy poutníků přispějí k šíření takzvané prasečí chřipky. Saúdská Arábie proto podnikla preventivní opatření. Nabízela například účastníkům zdarma vakcínu a na klíčová místa umístila automaty na mytí rukou. Pouze deset procent z přibližně 2,5 milionu účastníků pouti se však proti viru nechalo očkovat.

Podle saúdskoarabského ministerstva zdravotnictví během pouti zemřelo na vir H1N1 pět lidí a celkem bylo zaznamenáno 73 případů nakažených novou chřipkou.

Poutníky tak mnohem více trápil déšť, který v zemi vyvolal mohutné záplavy, při nichž zahynulo nejméně 103 lidí. Dalších 1400 osob se podařilo zachránit. Mezi mrtvými však podle agentury Reuters není nikdo z poutníků. Většina obětí se utopila nebo zahynula pod zřícenými mosty a při následných srážkách aut.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy