Skandál s mormony: Vybrali miliardy dolarů, na charitu je ale nedali, tvrdí Američan

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
17. 12. 2019 17:18
Mormonská církev ve Spojených státech vybrala od svých členů asi sto miliard dolarů (2,2 bilionu korun), které měly směřovat na charitu. Místo toho nechala vysoký finanční obnos ležet na svých účtech. Tvrdí to bývalý pracovník církve David A. Nielsen, který v ní až do letošního září působil v oddělení investic. Jeho stížností se nyní zabývá americký finanční úřad IRS.
Pohled na mormonský chrám v Salt Lake City.
Pohled na mormonský chrám v Salt Lake City. | Foto: ČTK

Jednačtyřicetiletý whistleblower Nielsen pracoval ve společnosti Ensign Peak Advisors v oblasti managementu. Tato firma funguje jako investiční fond mormonské církve a sídlí v její neoficiální centrále - ve městě Salt Lake City v americkém státě Utah.

Nielsen firmu obviňuje z toho, že oklamala členy církve, když jim tvrdila, že vybrané peníze poputují na dobročinnou činnost. Společnost se podle něj také chybně prohlašuje za neziskovou organizaci.

Americký daňový zákon za určitých podmínek oprošťuje neziskové organizace od daně z příjmů i dalších odvodů. Také Ensing Peak Advisors většinu daní platit nemusí. Jenže podle Nielsena firma neplní náboženské a charitativní účely, ke kterým se zavázala.

Muž, který se i po odchodu z firmy dál hlásí k mormonismu, podal 74 stránek dlouhý podnět k finančnímu úřadu. O kauze informoval v úterý americký deník The Washington Post. Podle Nielsena by měla být firma zbavena statusu neziskové organizace. 

Prezident firmy Ensign Peak Advisors Roger Clarke měl podle whistleblowera mormonům říct, že vybrané peníze se využijí ve chvíli takzvaného druhého příchodu Ježíše Krista, tedy parusie. Většina křesťanských církví věří, že parusie završí dějiny lidstva i celého vesmíru. Její datum není známo, podle křesťanů je jisté pouze to, že jednou nastane. 

"Církev neposkytuje informace o konkrétních transakcích ani finančních rozhodnutích," uvedl na dotaz listu The Washington Post Eric Hawkins, mluvčí mormonů, jejichž společenství si oficiálně říká Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Místo charity podnikání?

Nielsen mormony přímo kritizuje i kvůli takzvanému zákonu desátku, díky kterému církev od svých členů peníze vybírá. Podle tohoto nařízení musí každý jedinec odvádět deset procent ze své mzdy církvi. Nielsenovi však nepřipadá správné, že část peněz musí odkládat i mormoni, kteří se potýkají s finančními problémy.

Církev takto vybere kolem sedmi miliard dolarů ročně, podle whistleblowera si z toho asi jednu miliardu nechává firma Ensign. Ta peníze investuje, aby z nich mohla profitovat. Na charitativní, vzdělávací ani náboženské aktivity prý dvaadvacet let žádné peníze nedala.

Údaje o hospodářské činnosti firmy nejsou k dispozici, protože náboženské organizace v USA své příjmy a majetek nemusí zveřejňovat, připomíná The Washington Post.

V USA se k mormonům hlásí 6,5 milionu obyvatel, tedy zhruba dvě procenta populace. Jejich celkový počet se odhaduje na 16 milionů. V Česku se k mormonské církvi, která vychází z protestantismu, hlásí kolem 2500 lidí. Církev patří k nejrychleji rostoucím náboženským hnutím ve světě.

Video: Ukrajinský kněz vede klub malých rváčů. Církev je pro mě koníčkem, tvrdí

Pokud ortodoxní kněz Andrij Korobkov neslouží své malé farnosti na západní Ukrajině, pomáhá místní komunitě jinak. Učí děti bojovým uměním. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy