Mexický "apoštol" vyprávěl o králi a jeho milenkách. Své stoupence nutil k sexu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 6. 2019 15:53
Asi tisíc věřících se v úterý večer sešlo u sídla církve Světlo světa (La Luz del Mundo) ve městě Guadalajara na západě Mexika. Modlili se společně za Naasóna Joaquína Garcíu, vůdce církve a samozvaného apoštola, který je zadržený ve Spojených státech a obviněný z několika trestných činů včetně obchodování s lidmi, sexuálního zneužívání mladistvých a výroby dětské pornografie.
Lídr mexické církve Světlo světa Naasón Joaquín García.
Lídr mexické církve Světlo světa Naasón Joaquín García. | Foto: Reuters

Světlo světa je původně mexická církev, jejíž vliv se v poslední době šíří na jihu USA mezi hispánským obyvatelstvem. V Mexiku má podle svých údajů téměř dva miliony stoupenců. Každý rok křtí nové členy, po celém světě jich je údajně milionů pět. V 58 zemích světa postavili na 15 tisíc kostelů.

Apoštol a vůdce sekty Světlo čeká v Kalifornii na soud.
Apoštol a vůdce sekty Světlo čeká v Kalifornii na soud. | Foto: Reuters

Všechny tyto věřící vede padesátiletý García. Muž, který se sám prohlásil za apoštola. Od roku 2014 kázal po celém světě a šířil poselství církve, kterou v roce 1926 v Mexiku založil jeho dědeček a která má být návratem ke kořenům "oživením rané křesťanské církve".

Kromě toho ale také podle vyšetřovatelů nutil své následovníky k tomu, aby mezi sebou měli pohlavní styk. A to včetně dětí. Kdo by odmítl, jednal by prý proti vůli boží. Samozvaný apoštol svým nezletilým obětem vyprávěl o tom, že "král může mít milenky". Jeho pomocníci sexuální zneužívání natáčeli a fotili. García tvrdil, že "posel boží nikdy nemůže být za své činy souzen", píše americká stanice NBC News.

Teď ho v USA čeká soud. Garcíu a další tři ženy, které ho doprovázely, zatkla americká policie na letišti v Los Angeles. Podle kalifornské prokuratury jim hrozí obvinění z celkem 26 trestných činů spáchaných v jižní Kalifornii v letech 2015 až 2018. Patří k nim obchodování s lidmi, natáčení scén sexuálního zneužívání dětí a znásilňování nezletilých.

O výši trestu soudce rozhodne v pondělí. Do té doby jsou obvinění ve vazbě. Kauci na Garcíovo propuštění stanovil soud na 50 milionů dolarů. Církev Světlo světa jeho vinu odmítá. Za jeho propuštění se v jejím sídle v mexickém městě Guadalajara konala mše. Přišly se pomodlit stovky věřících.

Kostel církve Světlo světa v mexické Guadalajaře.
Kostel církve Světlo světa v mexické Guadalajaře. | Foto: Reuters

Církev sídlí v kostele postaveném v 60. letech, který byl ve své době považován za jednu z nejavantgardnějších budov v regionu.

Organizace Světlo světa v Mexiku vzbuzuje kontroverze už několik let a ne jen odvážnou architekturou svého kostela. Místní média církev spojovala s případy masových sebevražd a sexuálního zneužívání.

Naposledy před několika týdny se García opět dostal do centra mediální pozornosti, když mexický senátor dával jeho církev do spojitosti s operou, která se právě hrála v Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Mezi obyvateli to vyvolalo pobouření a mexická vláda musela celou situaci vysvětlovat, připomněla americká CNN.

Věřící se modlí za zatčeného vůdce církve Světlo světa.
Věřící se modlí za zatčeného vůdce církve Světlo světa. | Foto: Reuters

Členové církve a Garcíovi následovníci se vyznačují například tím, že striktně dodržují rozdělení ženských a mužských rolí. Ženy chodí na bohoslužby vždy zvlášť. Nenosí make-up, nesmí si stříhat vlasy a na hlavě vždy nosí šátek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy