Mexický "apoštol" vyprávěl o králi a jeho milenkách. Své stoupence nutil k sexu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 6. 2019 15:53
Asi tisíc věřících se v úterý večer sešlo u sídla církve Světlo světa (La Luz del Mundo) ve městě Guadalajara na západě Mexika. Modlili se společně za Naasóna Joaquína Garcíu, vůdce církve a samozvaného apoštola, který je zadržený ve Spojených státech a obviněný z několika trestných činů včetně obchodování s lidmi, sexuálního zneužívání mladistvých a výroby dětské pornografie.
Lídr mexické církve Světlo světa Naasón Joaquín García.
Lídr mexické církve Světlo světa Naasón Joaquín García. | Foto: Reuters

Světlo světa je původně mexická církev, jejíž vliv se v poslední době šíří na jihu USA mezi hispánským obyvatelstvem. V Mexiku má podle svých údajů téměř dva miliony stoupenců. Každý rok křtí nové členy, po celém světě jich je údajně milionů pět. V 58 zemích světa postavili na 15 tisíc kostelů.

Apoštol a vůdce sekty Světlo čeká v Kalifornii na soud.
Apoštol a vůdce sekty Světlo čeká v Kalifornii na soud. | Foto: Reuters

Všechny tyto věřící vede padesátiletý García. Muž, který se sám prohlásil za apoštola. Od roku 2014 kázal po celém světě a šířil poselství církve, kterou v roce 1926 v Mexiku založil jeho dědeček a která má být návratem ke kořenům "oživením rané křesťanské církve".

Kromě toho ale také podle vyšetřovatelů nutil své následovníky k tomu, aby mezi sebou měli pohlavní styk. A to včetně dětí. Kdo by odmítl, jednal by prý proti vůli boží. Samozvaný apoštol svým nezletilým obětem vyprávěl o tom, že "král může mít milenky". Jeho pomocníci sexuální zneužívání natáčeli a fotili. García tvrdil, že "posel boží nikdy nemůže být za své činy souzen", píše americká stanice NBC News.

Teď ho v USA čeká soud. Garcíu a další tři ženy, které ho doprovázely, zatkla americká policie na letišti v Los Angeles. Podle kalifornské prokuratury jim hrozí obvinění z celkem 26 trestných činů spáchaných v jižní Kalifornii v letech 2015 až 2018. Patří k nim obchodování s lidmi, natáčení scén sexuálního zneužívání dětí a znásilňování nezletilých.

O výši trestu soudce rozhodne v pondělí. Do té doby jsou obvinění ve vazbě. Kauci na Garcíovo propuštění stanovil soud na 50 milionů dolarů. Církev Světlo světa jeho vinu odmítá. Za jeho propuštění se v jejím sídle v mexickém městě Guadalajara konala mše. Přišly se pomodlit stovky věřících.

Kostel církve Světlo světa v mexické Guadalajaře.
Kostel církve Světlo světa v mexické Guadalajaře. | Foto: Reuters

Církev sídlí v kostele postaveném v 60. letech, který byl ve své době považován za jednu z nejavantgardnějších budov v regionu.

Organizace Světlo světa v Mexiku vzbuzuje kontroverze už několik let a ne jen odvážnou architekturou svého kostela. Místní média církev spojovala s případy masových sebevražd a sexuálního zneužívání.

Naposledy před několika týdny se García opět dostal do centra mediální pozornosti, když mexický senátor dával jeho církev do spojitosti s operou, která se právě hrála v Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Mezi obyvateli to vyvolalo pobouření a mexická vláda musela celou situaci vysvětlovat, připomněla americká CNN.

Věřící se modlí za zatčeného vůdce církve Světlo světa.
Věřící se modlí za zatčeného vůdce církve Světlo světa. | Foto: Reuters

Členové církve a Garcíovi následovníci se vyznačují například tím, že striktně dodržují rozdělení ženských a mužských rolí. Ženy chodí na bohoslužby vždy zvlášť. Nenosí make-up, nesmí si stříhat vlasy a na hlavě vždy nosí šátek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy