reklama
 
 

Sexuální násilí je dalším důvodem k sankcím proti Libyi, tvrdí rada bezpečnosti OSN

5. 11. 2018 18:41
Rada bezpečnosti OSN označila plánování a páchání sexuálního násilí za další důvod k sankcím proti Libyi, a to navzdory námitkám Ruska a Číny. Obavy RB OSN vyjádřila zejména v souvislosti s násilím na migrantech. Informovala o tom agentura AP.

Souhlas s tím, že sexuální násilí má být dalším důvodem k sankcím proti Libyi, vyjádřilo v RB OSN 13 z 15 členů, Čína a Rusko se hlasování zdržely. Zároveň v pondělí Rada bezpečnosti o dalších šest měsíců prodloužila opatření, která jsou namířena proti neautorizovanému exportu ropy z Libye.

Návrh na to, aby se součástí kritérií k sankcím proti Libyi stalo "plánování, organizování či páchání činů, které zahrnují sexuální a genderové násilí", prosazovaly především Nizozemsko a Švédsko.

Poukazovaly přitom na nárůst případů sexuálního násilí na migrantech, kteří se přes Libyi snaží dostat do Evropy.

Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že sexuální a genderové násilí by nemělo být součástí rezoluce o hrozbách pro světovou bezpečnost a mír. Doplnil, že podle Moskvy tato problematika náleží orgánům OSN, jejichž úkolem je zabývat se postavením žen a lidskými právy.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, jež má podporu OSN.

autor: ČTK | 5. 11. 2018 18:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama