Sexuální násilí je dalším důvodem k sankcím proti Libyi, tvrdí rada bezpečnosti OSN

ČTK ČTK
5. 11. 2018 18:41
Rada bezpečnosti OSN označila plánování a páchání sexuálního násilí za další důvod k sankcím proti Libyi, a to navzdory námitkám Ruska a Číny. Obavy RB OSN vyjádřila zejména v souvislosti s násilím na migrantech. Informovala o tom agentura AP.
Migranti v Libyi
Migranti v Libyi | Foto: Reuters

Souhlas s tím, že sexuální násilí má být dalším důvodem k sankcím proti Libyi, vyjádřilo v RB OSN 13 z 15 členů, Čína a Rusko se hlasování zdržely. Zároveň v pondělí Rada bezpečnosti o dalších šest měsíců prodloužila opatření, která jsou namířena proti neautorizovanému exportu ropy z Libye.

Návrh na to, aby se součástí kritérií k sankcím proti Libyi stalo "plánování, organizování či páchání činů, které zahrnují sexuální a genderové násilí", prosazovaly především Nizozemsko a Švédsko.

Poukazovaly přitom na nárůst případů sexuálního násilí na migrantech, kteří se přes Libyi snaží dostat do Evropy.

Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že sexuální a genderové násilí by nemělo být součástí rezoluce o hrozbách pro světovou bezpečnost a mír. Doplnil, že podle Moskvy tato problematika náleží orgánům OSN, jejichž úkolem je zabývat se postavením žen a lidskými právy.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, jež má podporu OSN.

 

Právě se děje

před 4 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy