Sexuální násilí je dalším důvodem k sankcím proti Libyi, tvrdí rada bezpečnosti OSN

ČTK ČTK
5. 11. 2018 18:41
Rada bezpečnosti OSN označila plánování a páchání sexuálního násilí za další důvod k sankcím proti Libyi, a to navzdory námitkám Ruska a Číny. Obavy RB OSN vyjádřila zejména v souvislosti s násilím na migrantech. Informovala o tom agentura AP.
Migranti v Libyi
Migranti v Libyi | Foto: Reuters

Souhlas s tím, že sexuální násilí má být dalším důvodem k sankcím proti Libyi, vyjádřilo v RB OSN 13 z 15 členů, Čína a Rusko se hlasování zdržely. Zároveň v pondělí Rada bezpečnosti o dalších šest měsíců prodloužila opatření, která jsou namířena proti neautorizovanému exportu ropy z Libye.

Návrh na to, aby se součástí kritérií k sankcím proti Libyi stalo "plánování, organizování či páchání činů, které zahrnují sexuální a genderové násilí", prosazovaly především Nizozemsko a Švédsko.

Poukazovaly přitom na nárůst případů sexuálního násilí na migrantech, kteří se přes Libyi snaží dostat do Evropy.

Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že sexuální a genderové násilí by nemělo být součástí rezoluce o hrozbách pro světovou bezpečnost a mír. Doplnil, že podle Moskvy tato problematika náleží orgánům OSN, jejichž úkolem je zabývat se postavením žen a lidskými právy.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, jež má podporu OSN.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy