Sexuální násilí je dalším důvodem k sankcím proti Libyi, tvrdí rada bezpečnosti OSN

ČTK ČTK
5. 11. 2018 18:41
Rada bezpečnosti OSN označila plánování a páchání sexuálního násilí za další důvod k sankcím proti Libyi, a to navzdory námitkám Ruska a Číny. Obavy RB OSN vyjádřila zejména v souvislosti s násilím na migrantech. Informovala o tom agentura AP.
Migranti v Libyi
Migranti v Libyi | Foto: Reuters

Souhlas s tím, že sexuální násilí má být dalším důvodem k sankcím proti Libyi, vyjádřilo v RB OSN 13 z 15 členů, Čína a Rusko se hlasování zdržely. Zároveň v pondělí Rada bezpečnosti o dalších šest měsíců prodloužila opatření, která jsou namířena proti neautorizovanému exportu ropy z Libye.

Návrh na to, aby se součástí kritérií k sankcím proti Libyi stalo "plánování, organizování či páchání činů, které zahrnují sexuální a genderové násilí", prosazovaly především Nizozemsko a Švédsko.

Poukazovaly přitom na nárůst případů sexuálního násilí na migrantech, kteří se přes Libyi snaží dostat do Evropy.

Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že sexuální a genderové násilí by nemělo být součástí rezoluce o hrozbách pro světovou bezpečnost a mír. Doplnil, že podle Moskvy tato problematika náleží orgánům OSN, jejichž úkolem je zabývat se postavením žen a lidskými právy.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, jež má podporu OSN.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy