Severokorejci dostali v Panamě 12 let za pašování zbraní

ČTK ČTK
15. 6. 2015 9:20
Vysoký trest je poněkud překvapivý, protože nižší soudní instance oba muže zprostila viny.
Náklad cukru skrýval zbraně.
Náklad cukru skrýval zbraně. | Foto: Reuters

Panamá - Panamský soud poslal na 12 let za mříže dva Severokorejce, kteří se v červenci 2013 pokusili Panamským průplavem propašovat na lodi zbraně z Kuby.

Incident vyvolal značnou pozornost i znepokojení mezinárodního společenství, napsala agentura AFP.

Vysoký trest je poněkud překvapivý, protože nižší soudní instance oba muže zprostila viny.

Nyní ale odvolací soud rozsudek nad kapitánem a prvním důstojníkem přehodnotil a shledal je vinnými z pašování zbraní.

Zbraně mezi cukrem

Loď Čongčonkang plula z Kuby do KLDR a panamské úřady ji zadržely 15. července 2013 na základě informací, že možná přepravuje drogy.

Oficiálně byl nahlášen náklad 10 000 tun cukru, při kontrole se ale pod pytli našla kubánská výzbroj.

Havana a Pchjongjang po odhalení oznámily, že 25 kontejnerů se zbrojním nákladem je součástí legitimní smlouvy na opravu zbraní, za niž Kuba zaplatila KLDR zásilkou cukru. Podle kubánské televize bylo na lodi 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů.

Samotná loď mohla z Panamy odplout v únoru loňského roku poté, co KLDR zaplatila pokutu 700 000 dolarů (tehdy v přepočtu 14,2 milionu Kč) za ohrožení bezpečnosti Panamského průplavu. Toho se posádka dopustila tím, že neoznámila převoz zbraní. Do Severní Koreje se mohlo vrátit také zbylých 32 členů posádky.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy