Severokorejci dostali v Panamě 12 let za pašování zbraní

ČTK ČTK
15. 6. 2015 9:20
Vysoký trest je poněkud překvapivý, protože nižší soudní instance oba muže zprostila viny.
Náklad cukru skrýval zbraně.
Náklad cukru skrýval zbraně. | Foto: Reuters

Panamá - Panamský soud poslal na 12 let za mříže dva Severokorejce, kteří se v červenci 2013 pokusili Panamským průplavem propašovat na lodi zbraně z Kuby.

Incident vyvolal značnou pozornost i znepokojení mezinárodního společenství, napsala agentura AFP.

Vysoký trest je poněkud překvapivý, protože nižší soudní instance oba muže zprostila viny.

Nyní ale odvolací soud rozsudek nad kapitánem a prvním důstojníkem přehodnotil a shledal je vinnými z pašování zbraní.

Zbraně mezi cukrem

Loď Čongčonkang plula z Kuby do KLDR a panamské úřady ji zadržely 15. července 2013 na základě informací, že možná přepravuje drogy.

Oficiálně byl nahlášen náklad 10 000 tun cukru, při kontrole se ale pod pytli našla kubánská výzbroj.

Havana a Pchjongjang po odhalení oznámily, že 25 kontejnerů se zbrojním nákladem je součástí legitimní smlouvy na opravu zbraní, za niž Kuba zaplatila KLDR zásilkou cukru. Podle kubánské televize bylo na lodi 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů.

Samotná loď mohla z Panamy odplout v únoru loňského roku poté, co KLDR zaplatila pokutu 700 000 dolarů (tehdy v přepočtu 14,2 milionu Kč) za ohrožení bezpečnosti Panamského průplavu. Toho se posádka dopustila tím, že neoznámila převoz zbraní. Do Severní Koreje se mohlo vrátit také zbylých 32 členů posádky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy