Washington - Severní Korea by mohla spolupracovat se Sýrií na vývoji jaderného programu na Blízkém východě.
Vyplývá to ze zpráv amerických tajných služeb za posledních šest měsíců, o kterých informoval deník The Washington Post s odvoláním na nejmenovaný zdroj.
Důkazy podle tohoto zdroje pocházejí hlavně z Izraele a obsahují dokumentaci i satelitní snímky. Vysocí američtí činitelé usuzují, že by na nich mohlo být zařízení, které by mohlo vyrábět materiál vhodný pro výrobu jaderných zbraní.
Informace a satelitní snímky pořízené během posledního měsíce jsou přístupné pouze několika americkým důstojníkům pod dohledem poradce pro otázky národní bezpečnosti Stephena Hadleye.
Jiné zdroje jsou však podle amerického deníku k podobným tajným zprávám skeptické a to i přesto, že Severní Korea a Sýrie spolu už dříve spolupracovaly na vývoji raket pro vojenské využití.
Podivný průnik stíhaček
Bílý dům, stejně jako izraelská ambasáda v USA, včera odmítly záležitost komentovat. Syrská ambasáda uvedla, že v tuto chvíli nemůže poskytnout žádné prohlášení.
Minulý týden však izraelské stíhačky za nevyjasněných okolností vnikly na syrské území. Izraelská vláda tento průnik na území jiného státu odmítla komentovat a incident nijak nevysvětlila.
Podle Washington Post však jistý izraelský vysoce postavený zdroj, který si nepřál být jmenován, oznámil, že šlo o útok či o přípravu útoku na zařízení vyvíjející nekonvenční zbraně.
Objevily se také úvahy, že Izrael testoval kvalitu syrské protivzdušné obrany, jelikož by syrské území mohl využívat při potenciálním útoku na Írán.
Sýrie provozuje "miniaturní" výzkumný reaktor v lokalitě Dajr Hadžár. Pomáhá jí Čína. Na vybudování většího zařízení však země podle serveru Globalsecurity.org nemá dostatek finančních prostředků.
Naplnění dřívějších výhružek?
Pokud se zpráva prokáže jako pravdivá, může to významně uškodit administrativě prezidenta George Bushe, která od začátku roku jedná s Pchjongjangem o ukončení severokorejského jaderného programu.
Korejci zavřeli jaderný reaktor v Jongbjonu, pustili do země jaderné inspektory, za což od Jižní Koreje očekávají humanitární pomoc a od Spojených států vyškrtnutí ze seznamu států podporujících terorismus.
Severní Korea už v roce 2003 vyhrožovala, že jaderný materiál, kterého by měla mít dostatek na vytvoření několika bomb, "přesune" do jiných zemí.
Oznámil to tehdy při rozhovorech v Pekingu severokorejský vyjednavač, když si vzal stranou svůj americký protějšek.
V řijnu loňského roku pak izolovaná stalinistická země vyvolala ve světě znepokojení, když pod zemí otestovala svou první jadernou bombu.