Severní Korea nadšeně vítala olympijskou pochodeň

man, Reuters
28. 4. 2008 12:14
Oheň se ještě zastaví ve Vietnamu, než vstoupí do Číny
Pochodeň v ulicích Pchjongjangu
Pochodeň v ulicích Pchjongjangu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Po protestech a pouličních bitkách, které provázely olympijský oheň v ulicích Paříže, Londýna, San Franciska či Tokia, musí na čínské organizátory her působit dnešní příjezd pochodně do Severní Koreje jako balzám.

Severokorejský komunistický režim, pro nějž je Čína největším spojencem, zorganizoval velkolepé uvítání. Desetitisíce lidí lemovaly ulice, kterými běželi atleti s ohněm, a nadšeně mávaly.

Tanečníci se činili, zněla vojenská hudba. Všude visely severokorejské a čínské vlajky.

Jako první nesl pochodeň člen severokorejské fotbalové reprezentace, který hrál na mistrovství světa v Anglii v roce 1966 a senzačně tam porazil Itálii 1:0.

Ceremoniálu přihlížel předseda severokorejského parlamentu. Samotný nejvyšší vůdce Kim Čong-il se však neukázal.

Kim Čong-il si stejně tak jako jeho otec Kim Ir-sen libuje v masových oslavách režimu. Pravidelně pořádá na obrovském stadiónu festival Arirang, kde statisíce Severokorejců tančí, zpívají a vytvářejí živé obrazy.

Dále čtěte:

Po dvoudenní zastávce v Severní Koreji se oheň před vstupem do Číny zastaví ještě ve Vietnamu. Pak už dorazí do Hongkongu a začne svoji pouť po čínských městech.

Mimořádná bezpečnostní opatření jej budou provázet zejména v Tibetu, kde se očekávají protesty.

Druhá pochodeň vystoupá na nejvyšší horu světa Mount Everest. Legendární rakouský horolezec a první pokořitel nejvyššího vrcholu bez kyslíkového přístroje Rainhold Messner ale varuje, že pochodeň v drsných klimatických a povětrnostních podmínkách na Everestu zhasne.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy