Kdo bude slovenským prezidentem? Nejpopulárnější je Šefčovič, tvrdí průzkum

ČTK ČTK
13. 2. 2019 15:10
Ze všech kandidátů na slovenského prezidenta je nejpopulárnější místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Uvádí to už druhý předvolební průzkum. Ten provedla agentura Focus, sondáž zadalo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Na druhém místě skončil vědec Robert Mistrík.
Kandidát na slovenského prezidenta a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Kandidát na slovenského prezidenta a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. | Foto: ČTK

Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD), by podle agentury Focus získal 20,1 procenta rozhodnutých voličů. Podpora Mistríka, za kterým stojí i největší opoziční strana Svoboda a solidarita, dosáhla 17,1 procenta.

Na třetím místě se ziskem 14,4 procenta skončila právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Zuzana Čaputová, těsně před kontroverzním soudcem Nejvyššího soudu a exministrem spravedlnosti Štefanem Harabinem s podporou 13,6 procenta.

Průzkum také ukázal, že v rozhodujícím druhém kole volby hlavy státu by podle sondáže Mistrík se ziskem 50,7 procenta hlasů porazil Šefčoviče. Pokud by ale do druhého kola spolu se Šefčovičem postoupila Čaputová, prezidentem by byl zvolen Šefčovič.

Mistrík i Čaputová se dříve opakovaně vymezili proti Směru-SD a jeho předsedovi, expremiérovi Robertu Ficovi. Byť dříve oba zmínění zájemci o funkci hlavy státu zvažovali, že méně populární kandidát se před prezidentskými volbami vzdá ve prospěch oblíbenějšího kandidáta z této dvojice, Čaputová ve středu dopoledne oznámila setrvání v kampani.

Čaputová to zdůvodnila výsledky dřívějšího průzkumu agentury AKO, ve kterém skončila mezi prezidentskými kandidáty sice rovněž na třetím místě, ale s menší ztrátou na Mistríka než podle sondáže Focusu.

První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 16. března, případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později. Současný prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června, se o znovuzvolení neuchází.

Video: Slovensko se musí pohnout dopředu, tvrdí kandidát na slovenského prezidenta Robert Mistrík

Slovensko se musí pohnout dopředu, tvrdí kandidát na slovenského prezidenta Robert Mistrík | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy