Nečekaný útok zmátl americké radary. Japonci úder na Pearl Harbor plánovali měsíce

Nečekaný útok zmátl americké radary. Japonci úder na Pearl Harbor plánovali měsíce
Pouhé náhodě tak mohli Američané vděčit za to, že ihned od začátku války měli své námořní letectvo připravené k boji. A jak se ukázalo v dalším průběhu bojů v Tichomoří, právě letadlové lodě a jejich vybavení rozhodovaly o vítězství v námořních bitvách, a tak i o výsledku války. Stejná náhoda pak také způsobila, že Japonci sice "dosáhli v Pearl Harboru velkého taktického vítězství, ale zároveň prohráli válku", jak výsledek prozíravě zhodnotil jeden z velitelů útoku, admirál Čiuči Hara.
Nálet na havajský přístav trval necelou hodinu a půl, ale s o to většími následky.
Zahynulo při něm přes 2400 Američanů, Japonců asi šedesát. Na dně skončily čtyři bitevní lodě a potopena či poničena byla i řada dalších plavidel.
Útok na základnu na Havaji začal velitel japonského loďstva admirál Isoroku Jamamoto plánovat už o několik měsíců dříve.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
Aktualizováno 7. 12. 2021 10:03
Zatímco v Evropě v roce 1941 už třetím rokem zuřila válka, ve Spojených státech byl klid. Situace se však zásadním způsobem změnila přesně před osmdesáti lety, 7. prosince 1941, kdy Japonci zaútočili na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. O den později Spojené státy vyhlásily Tokiu válku. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se střílí

Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem po sobě střílí pohraničníci, uvedly agentury. Na jaře si podobný střet vyžádal desítky mrtvých.

Zdroj: ČTK
Další zprávy