Nečekaný útok zmátl americké radary. Úder na Pearl Harbor Japonci plánovali měsíce

Nečekaný útok zmátl americké radary. Úder na Pearl Harbor Japonci plánovali měsíce
Pouhé náhodě tak mohli Američané vděčit za to, že ihned od začátku války měli své námořní letectvo připravené k boji. A jak se ukázalo v dalším průběhu bojů v Tichomoří, právě letadlové lodě a jejich vybavení rozhodovaly o vítězství v námořních bitvách, a tak i o výsledku války. Stejná náhoda pak také způsobila, že Japonci sice "dosáhli v Pearl Harboru velkého taktického vítězství, ale zároveň prohráli válku", jak výsledek prozíravě zhodnotil jeden z velitelů útoku, admirál Čiuči Hara.
Nálet na havajský přístav trval necelou hodinu a půl, ale s o to většími následky.
Zahynulo při něm přes 2400 Američanů, Japonců asi šedesát. Na dně skončily čtyři bitevní lodě a potopena či poničena byla i řada dalších plavidel.
Útok na základnu na Havaji začal velitel japonského loďstva admirál Isoroku Jamamoto plánovat už o několik měsíců dříve.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
Aktualizováno 7. 12. 2022 15:18
Zatímco v Evropě v roce 1941 už třetím rokem zuřila válka, ve Spojených státech byl klid. Situace se však zásadním způsobem změnila 7. prosince, kdy Japonci zaútočili na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. O den později Spojené státy vyhlásily Tokiu válku. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Situace po zemětřesení může negativně ovlivnit český export

Situace po ničivém zemětřesení negativně ovlivní český export do Turecka. Uvedl to předseda představenstva Česko-turecké smíšené obchodní komory Yalin Yüregil. Důvodem je, že katastrofa se stala v průmyslové oblasti měst Gaziantep a Adana. Ovlivněn by mohl být podle Yüregila také sesterský závod Škoda Group Temsa v Turecku, který vyrábí autobusy a mohl by mít potíže s dodavatelským řetězcem.

Příčinou problémů s exportem do oblasti je velký přístav ve městě Iskenderun, přes který proudí významný podíl exportu a importu do východní části Turecka a který kvůli současné situaci nebude využíván.

Dalším problémem byrokratického rázu, který je potřeba podle Yüregila řešit, jsou cla na humanitární pomoc ze zahraničí, která se platí z důvodu toho, že se nejedná o standardní export mezi českou a tureckou firmou. Zde komora očekává rychlé řešení situace ze strany úřadů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy