Schwarzenberg: Klaus nezná realitu EU, proto ji napadá

Dominik Jandl
22. 11. 2008 15:10
Podle ministra jsou obavy o české předsednictví liché
Krizi nevyléčí předsednická země, ale shoda vně EU.
Krizi nevyléčí předsednická země, ale shoda vně EU. | Foto: Tomáš Adamec

Vídeň - Prezident Václav Klaus se nevyzná ve fungování Evropské unie, a proto je v jejím hodnocení "vedle".

Tak vyzněl rozhovor českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro sobotní vydání seriózního rakouského deníku Der Standard.

V něm zároveň odsoudil skepsi některých evropských politiků o českém předsednictví Evropské unii.

"Václav Klaus je někdo, kdo má své pevné přesvědčení, které vytrvale sleduje. V lecčems má, tak jako každý kritik, pravdu. Ale mám pocit, že v celkovém obraze není s realitou Evropské unie seznámen," řekl.

Navázal tak na svůj rozhovor pro rakouskou rozhlasovou stanici Ö1, ve kterém se nechal slyšet, že český prezident žije "s hlavou v oblacích", co se otázek problematiky Evropské unie týče.

Na otázku, kolik jeho kolegů ministrů jej kontaktovalo po schůzce Klause s dalším protivníkem Evropské unie Declanem Ganleyem, irským podnikatelem a politikem, pak reagoval velmi stručně.

"Ani jediný," zněla odpověď.

Předsednictví je důležité. Stejně jako Rada a Komise

Tato slova ministr zahraničí odůvodnil tím, že jeho kolegové jej i premiéra Topolánka dostatečně znají, a proto neměli důvod, aby jim kvůli českému prezidentu volali.

Každý kritik má v něčem pravdu, míní Schwarzenberg.
Každý kritik má v něčem pravdu, míní Schwarzenberg. | Foto: Ondřej Besperát

"Nedělejme si žádné iluze, v polovině příštího roku bude situace ošklivá. A to je ten moment, ve kterém se ukáže, zda-li instituce Evropské unie fungují, nebo ne. To není jen úkol předsednictví, ale rovněž Rady a Komise," relativizoval Schwarzenberg úlohu samotného předsednictví.

Poté ministr varoval před hledáním naddimenzovaných řešení krize, přičemž použil jedno ze svých "klasických" přirovnání.

"Když si člověk zlomí nohu, je správné nasadit mu sádru a stabilizovat ji tak. Když ale tu sádru má moc dlouho, ztratí svaly a budou z toho celoživotní následky," řekl deníku Der Standard.

Podle něj je nejdůležitějším faktorem pro přečkání krize a následně pro obstání v mezinárodní konkurenci klíčové, aby členské státy nalezly společnou řeč a dohodly se.

Lisabon? My čas máme, důležitější jsou Irové

Schwarzenberga nechává klidným i průběh procesu schválení Lisabonské smlouvy ve čtyřech zemích, které tak ještě neučinily.

Tandem české zahraniční politiky Vondra-Schwarzenberg.
Tandem české zahraniční politiky Vondra-Schwarzenberg. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Podle mé interpretace je jen jedna země, která ji zamítla: Irsko. V Česku je pro větší část parlamentu, na tahu je Ústavní soud. Pokud rozhodne pozitivně, měl by smlouvu podepsat i prezident Klaus - i přesto, že se právníci přou, jestli je jeho podpis vůbec nutný. Situace v Polsku a Německu je podobná. Rozhodující je ale Irsko," řekl Schwarzenberg.

Podle něj je irská vláda ve velmi "těžké situaci", protože při referendech se hlasuje spíše o tom, kdo otázku dává, než o ní samotné.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 40 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 52 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy