Schwarzenberg: Klaus nezná realitu EU, proto ji napadá

Dominik Jandl
22. 11. 2008 15:10
Podle ministra jsou obavy o české předsednictví liché
Krizi nevyléčí předsednická země, ale shoda vně EU.
Krizi nevyléčí předsednická země, ale shoda vně EU. | Foto: Tomáš Adamec

Vídeň - Prezident Václav Klaus se nevyzná ve fungování Evropské unie, a proto je v jejím hodnocení "vedle".

Tak vyzněl rozhovor českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro sobotní vydání seriózního rakouského deníku Der Standard.

V něm zároveň odsoudil skepsi některých evropských politiků o českém předsednictví Evropské unii.

"Václav Klaus je někdo, kdo má své pevné přesvědčení, které vytrvale sleduje. V lecčems má, tak jako každý kritik, pravdu. Ale mám pocit, že v celkovém obraze není s realitou Evropské unie seznámen," řekl.

Navázal tak na svůj rozhovor pro rakouskou rozhlasovou stanici Ö1, ve kterém se nechal slyšet, že český prezident žije "s hlavou v oblacích", co se otázek problematiky Evropské unie týče.

Na otázku, kolik jeho kolegů ministrů jej kontaktovalo po schůzce Klause s dalším protivníkem Evropské unie Declanem Ganleyem, irským podnikatelem a politikem, pak reagoval velmi stručně.

"Ani jediný," zněla odpověď.

Předsednictví je důležité. Stejně jako Rada a Komise

Tato slova ministr zahraničí odůvodnil tím, že jeho kolegové jej i premiéra Topolánka dostatečně znají, a proto neměli důvod, aby jim kvůli českému prezidentu volali.

Každý kritik má v něčem pravdu, míní Schwarzenberg.
Každý kritik má v něčem pravdu, míní Schwarzenberg. | Foto: Ondřej Besperát

"Nedělejme si žádné iluze, v polovině příštího roku bude situace ošklivá. A to je ten moment, ve kterém se ukáže, zda-li instituce Evropské unie fungují, nebo ne. To není jen úkol předsednictví, ale rovněž Rady a Komise," relativizoval Schwarzenberg úlohu samotného předsednictví.

Poté ministr varoval před hledáním naddimenzovaných řešení krize, přičemž použil jedno ze svých "klasických" přirovnání.

"Když si člověk zlomí nohu, je správné nasadit mu sádru a stabilizovat ji tak. Když ale tu sádru má moc dlouho, ztratí svaly a budou z toho celoživotní následky," řekl deníku Der Standard.

Podle něj je nejdůležitějším faktorem pro přečkání krize a následně pro obstání v mezinárodní konkurenci klíčové, aby členské státy nalezly společnou řeč a dohodly se.

Lisabon? My čas máme, důležitější jsou Irové

Schwarzenberga nechává klidným i průběh procesu schválení Lisabonské smlouvy ve čtyřech zemích, které tak ještě neučinily.

Tandem české zahraniční politiky Vondra-Schwarzenberg.
Tandem české zahraniční politiky Vondra-Schwarzenberg. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Podle mé interpretace je jen jedna země, která ji zamítla: Irsko. V Česku je pro větší část parlamentu, na tahu je Ústavní soud. Pokud rozhodne pozitivně, měl by smlouvu podepsat i prezident Klaus - i přesto, že se právníci přou, jestli je jeho podpis vůbec nutný. Situace v Polsku a Německu je podobná. Rozhodující je ale Irsko," řekl Schwarzenberg.

Podle něj je irská vláda ve velmi "těžké situaci", protože při referendech se hlasuje spíše o tom, kdo otázku dává, než o ní samotné.

 

Právě se děje

Další zprávy