Pojďte zdarma na Schindlerův seznam, láká německé kino členy AfD

ČTK ČTK
3. 1. 2019 12:47
Kino ve městě Hachenburg v Porýní-Falci nabízí členům protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) vstup zdarma na film Schindlerův seznam. Chce tím upozornit na to, že strana, kterou mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, někdy bagatelizuje události holokaustu.
Snímek z filmu Schindlerův seznam.
Snímek z filmu Schindlerův seznam. | Foto: ČSFD

Kino v šestitisícovém Hachenburgu snímek o podnikateli Oskaru Schindlerovi, který za druhé světové války zachránil kolem 1200 Židů před smrtí, uvede 27. ledna. Tedy v den, kdy si svět připomíná památku zhruba šesti milionů obětí holokaustu.

Zatímco běžný divák za vstupenku zaplatí sedm eur (180 korun), členové AfD, kteří předloží svůj stranický průkaz, budou mít vstup zdarma.

"Naším záměrem určitě není vyčlenění nebo zostuzení AfD. To, že se tolik lidí cítí silně dotčeno, nebylo naším cílem a je to pro nás nepochopitelné. Vůbec netvrdíme, že voliči AfD jsou nacisté," píše kino na svém webu v reakci na silnou odezvu na kontroverzní akci. Zároveň ale upozorňuje, že z programu strany se podle něj dá vyvodit zlehčování tehdejších událostí.

O holokaustu a druhé světové válce mluví přední politici AfD opakovaně. Například předseda strany Alexander Gauland hovořil v minulosti o tom, že doba nacismu je jen "ptačím trusem" na úspěšných německých dějinách. Šéf durynské AfD Björn Höcke zase prohlásil, že památník holokaustu v centru Berlína je "památníkem hanby".

Velká většina reakcí na záměr kina je podle Karin Leicherové, která s nápadem přišla, pozitivní. Dost je ale i reakcí zcela opačných, a policie už dokonce prověřuje výhružné video, v němž je řeč o výbušninách, které by mohly explodovat.

Samotná AfD v Porýní-Falci akci kina odsoudila. Není podle ní možné stranu stavět do souvislosti s průmyslovým vražděním lidí židovského přesvědčení.

 

Právě se děje

Další zprávy