Satelitní snímky odhalily ztracená města v libyjské poušti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 11. 2011 11:37
Způsob života a kultura pouštního národa byly zřejmě mnohem vyspělejší, než se myslelo
Vědci objevili pomocí satelitních snímků "ztracená" města v libyjské poušti. (Ilustrační foto.)
Vědci objevili pomocí satelitních snímků "ztracená" města v libyjské poušti. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

Tripolis - Britští vědci objevili pomocí satelitních snímků "ztracená" města v libyjské poušti. Pocházejí z doby starobylé civilizace Garamantů z prvních století našeho letopočtu.

O pouštním národě zatím není moc známo, nálezy však podle vědců naznačují, že jejich způsob života a kultura byly zřejmě mnohem vyspělejší, než se původně myslelo. O nálezu informoval server americké televize MSNBC.

Zbytky komplexů z hliněných cihel připomínajících hrady a zdi dosahující asi čtyřmetrové výšky objevil tým z britské Leicesterské univerzity. Rozpoznal také pozůstatky obydlí, kamenných mohyl sloužících k pohřbívání, studny nebo vyvinuté zavlažovací systémy.

Podle serveru foxnews.com většina z více než stovky opevněných farem, vesnic a několika měst pochází z let jedna až 500 našeho letopočtu, tedy z doby před příchodem islámu.

"Je to jako přijet do Anglie a objevit najednou všechny středověké hrady. Tyto osady za Kaddáfího vlády zůstaly nezaznamenané," řekl podle msnbc.com vedoucí projektu David Mattingly.

Letos v květnu odhalily satelity umístěné s pomocí NASA 700 kilometrů nad zemským povrchem nové historické poklady v pouštích v Egyptě.
Letos v květnu odhalily satelity umístěné s pomocí NASA 700 kilometrů nad zemským povrchem nové historické poklady v pouštích v Egyptě. | Foto: Isifa/Thinkstock

"Satelitní snímky nám umožnily obsáhnout velkou oblast. Materiály naznačují, že podnebí se tu roky neměnilo, a je možné vidět, že tato nehostinná krajina s nulovými srážkami byla kdysi velmi hustě osídlena a zúrodňována," řekl Martin Sterry, který měl na starosti analýzu satelitních snímků.

Zjištění prý také zpochybňuje názor sahající do doby starověkého Říma, podle nějž byli Garamantové barbarští nomádi, kteří na okrajích starověké římské říše vyvolávali problémy.

"Ve skutečnosti byli velmi civilizovaní, šlo hlavně o zemědělce žijící v pouštních oázách v sídlech se značným stupněm opevnění. Byl to uspořádaný stát s městy a vesnicemi, psaným jazykem a výrobními postupy," řekl podle msnbc.com Mattingly.

Garamantové také hráli prim, pokud jde o zakládání oáz a obchodování napříč Saharou, řekl. Objev podle něj vypovídá o prvních městech v Libyi, která nebyla vnucena obyvateli z oblasti Středomoří, jako byli staří Řekové nebo Římané. Civilizace Garamantů by tak prý měla být jedním ze středobodů školních osnov v Libyi.

Mattingly s kolegy musel Libyi opustit v únoru, kdy začalo povstání proti tehdejšímu libyjskému diktátorovi Kaddáfímu. Jakmile bude v zemi bezpečně, chce se do terénu vrátit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy