Sahara vydala po 70 letech zmizelé letadlo. Bez pilota

Martin Novák Martin Novák
14. 5. 2012 12:25
Tehdy čtyřiadvacetiletý pilot se od vraku vydal na marnou cestu za záchranou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Odlehlé části Sahary, do kterých lidská noha nevkročila nikdy nebo velmi dávno, stále mohou překvapit. Zejména oblast, kde se stýkají hranice Egypta, Libye a Súdánu, kam se kromě mužů hledajících zásoby ropy málokdo někdy podívá.

A právě jeden z týmů, které provádějí geologický průzkum v jihozápadním Egyptě, učinil nečekaný objev.

Polák Jakub Perka nalezl a vyfotografoval britský válečný letoun Curtiss P-40 Kittyhawk, který zmizel v roce 1942. Během tvrdých bojů, které na severu Afriky sváděli Britové proti Němcům a Italům.

Stroj je ve velmi zachovalém stavu a na rozdíl od jiných sestřelených letadel ho ještě nestačili vykrást sběratelé suvenýrů. Za celých sedmdesát let se k vraku zřejmě nikdo nedostal.

"Je to úžasný nález. Věc zakonzervovaná v čase, letecká obdoba Tutanchamonovy hrobky," tvrdí britský historik Andy Saunders.

Muzeum Britského královského letectva (RAF) v Hendonu už vyjednává s egyptskými úřady, aby mohlo stroj získat do svého vlastnictví.

Podle televize BBC se na místo vypraví vojenský atašé britského velvyslanectví v Káhiře, ale musí dostat povolení od egyptské armády.

Podle historiků letadlo pilotoval čtyřiadvacetiletý Denis Copping. Nehodu přežil, protože se u vraku nenašlo tělo. Nedaleko ležel padák, který zřejmě pilot používal jako improvizovaný slunečník a podle všeho se pokusil dostat někam k vodě nebo do obyvatelných míst.

Foto: Aktuálně.cz

V místě, kde se zřítil, ale neměl moc šancí na přežití, protože jakákoliv známá civilizace odtud tehdy byla - a je i dnes - vzdálená stovky kilometrů.

Podle dobových záznamů, ze kterých citují britská média, Copping nebyl v červnu 1942 na bojové misi, ale letěl z jedné britské základny v Egyptě na druhou. Zřejmě ale ztratil orientaci a došel mu benzín.

O nálezu už byli informováni příbuzní pilota.

Coppingova nehoda se velmi podobá příběhu amerického bombardéru Consolidated B-24 Liberator. Stroj s devítičlennou posádkou, nazývaný Lady Be Good, zmizel nad Libyí 4. dubna 1943 poté, co se vracel z akce v italské Neapoli.

Trosky Lady Be Good v Libyi na fotografii z roku 1959.
Trosky Lady Be Good v Libyi na fotografii z roku 1959. | Foto: wikimedia

O osudu posádky se dlouho nic nevědělo, až do listopadu 1958, kdy trosky letadla objevili britští geologové více než 700 kilometrů v libyjském vnitrozemí.

Pátrání pak o dva roky později vedlo k nálezům ostatků osmi z devíti členů posádky. Některé až ve vzdálenosti desítek kilometrů od letounu. Všichni pád přežili, ale zahynuli při cestě pouští.

Poté, co se Lady Be Good stala v následujících letech kořistí sběratelů suvenýrů, kteří ji postupně "očesali," ji libyjská vláda nechala převézt do muzea v Tobruku, kde leží její zbytky dodnes.

 

 

Právě se děje

Další zprávy