Rybí muž zdolal další řeku, Amazonka se bránila 66 dní

rak, BBC, AP
8. 4. 2007 17:17
Slovinec překonal vzdálenost 5265 kilometrů

Belém (Brazílie) - Slovinec Martin Strel si připsal další rekord. Překonal extrémní podmínky ve světě aligátorů, piraní, anokond a ozbrojených banditů a splaval Amazonku.

Svou cestu po proudu jihoamerického veletoku světa začal dvaapadesátiletý plavec 1. února. Dokončil ji o čtyři dny dříve, než byl původní plán. Denně uplaval přes 80 kilometrů.

"Zvířata mě musela přijmout. Plaval jsem s nimi tak dlouho, že si musela myslet, že jsem jeden z nich," řekl během čtvrteční přestávky Strel

PŘEČTĚTE SI: Proplavat Amazonku? První pokus začal.

Známý z Vltavy

Martin Strel při zdolávání Žluté řeky.
Martin Strel při zdolávání Žluté řeky. | Foto: Reuters

Amazonka není první řekou, která před Slovincem poklekla. Strel má za sebou 3004 kilometrů po toku Dunaje, 3797 kilometrů americké Mississippi a 4003 kilemetrů čínské Žluté řeky.

Před dvěma lety plaval Strel také na Vltavě.

Strel doufá, že jeho poslední výkon pomůže upozornit na nutnou záchranu deštných pralesů. Také chce propagovat boj s Alzhaimerovou a dalšími chorobami. Je pro rozšiřování tzv. telemedicíny, při které lékaři můžou operovat pacienty na dálku, s pomocí webkamery, v místech jako je Amazonský prales.

Příště? Nil? 

Slovinský plavec nebyl schopný po překonání pomyslné cílové pásky sděliovat své dojmy. Trpí vyčerpáním a žaludečními problémy. "Jsem extrémně šťastný, protože jsme všichni pracovali opravdu naplno," řekl za Strela jeho syn Borut, vůdce expedice.

Strel mladší zároveň poděkoval celému dvadvacetičlennému týmu za to, že "dokázal nemožné".

Martin Strel zatím neví, kterou další řeku pokoří. Na cestu chce opět vyjet v roce 2008 nebo 2009. Pokud bude pokračovat v dosavadním tempu, čeká ho pravděpodobně Nil jediná řeka delší než Amazonka.

Strelovu říční odysseu napříč jihoamerickým kontinentem sleduje i filmový štáb, který později vyrobí dokument. Jak si slovinský vytrvalec vede, můžete průběžně sledovat i na jeho internetové stránce martinstrel.com a na stránce amazonswim.com.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy