Proplavat Amazonkou? První pokus začal

man
2. 2. 2007 17:05
Lima - Uplavat pět tisíc kilometrů po proudu Amazonky z Peru na východ Brazílie není nemožné. Svět o tom přesvědčuje slovinský vytrvalec Martin Strel.
Amazonka.
Amazonka. | Foto: Reuters

Včera zahájil svoji historickou plavbu, kterou se chce zapsat do Guinnessovy knihy rekordů. Nebezpečnou řeku chce pokořit za sedmdesát dní.

V Belému na pobřeží Atlantiku by se měl objevit 11.dubna.

Šílenec? Možná. Ale v minulosti už přesvědčil, že na podobné výkony má. "Uplaval" například Mississippi skoro čtyři tisíce kilometrů za 68 dní), Dunaj (přes tři tisíce kilometrů za 58 dní) i čínskou Žlutou řeku.

Plavcovo motto: Nic není nemožné

Teď vyzval na souboj nejtěžšího soupeře, Amazonku. Proč to dělá?

"Chci dokázat, že nic není nemožné," řekl krátce před startem. Své plavby považuje zároveň za výzvy k tomu, aby se lidstvo velké vodní toky snažilo chránit před znečištěním.

Martin Strel při zdolávání Žluté řeky v Číně.
Martin Strel při zdolávání Žluté řeky v Číně. | Foto: Reuters

"Svoji pouť chci využít k tomu, abych upozornil na nutnost udržovat řeky čisté a deštné pralesy v původním stavu," řekl dvaapadesátiletý Slovinec, který je doma považován za národního hrdinu, ale ve světě dosud i přes obdivuhodné výkony příliš známý není.

Masér v pohotovosti

Strel chce plavat přibližně dvanáct hodin denně. Zbytek času bude trávit na jedné z doprovodných lodí. Spát chce tři až čtyři hodiny denně, každý den také bude v péči maséra.

Doprovází ho tým dvaceti lidí na třech lodích. Ti jsou připraveni na všechno. Mají například pytle se zvířecí krví, aby včas dokázali od Strela odpoutat pozornost útočících dravých ryb.

Připravena je i krev lidská. To kdyby Strel potřeboval transfúzi v případě, že by metoda odpoutání selhala...

Foto: Martina Běhounková

Uplavat, nebo zemřít

Močit bude plovoucí maratónec ve vodě do speciální kapsy ve své kombinéze. Jinak by se vystavil nebezpečí, že se mu cizopasníci dostanou do těla penisem.

"Žlutá řeka je pro plavce velmi náročná, ale není tak nebezpečná a zrádná jako Amazonka. Ta je plná nebezpečných živočichů. Řeknu to takhle: Buď Amazonkou proplavu, nebo zemřu při pokusu to dokázat. Ale upřímně řečeno - zemřít není mým cílem," řekl před plavbou Strel novinářům.

Strelovu říční odysseu napříč jihoamerickým kontinentem sleduje i filmový štáb, který později vyrobí dokument. Jak si slovinský vytrvalec vede, můžete průběžně sledovat i na jeho internetové stránce martinstrel.com a na stránce amazonswim.com.

 

Právě se děje

Další zprávy