Proplavat Amazonkou? První pokus začal

man
2. 2. 2007 17:05
Lima - Uplavat pět tisíc kilometrů po proudu Amazonky z Peru na východ Brazílie není nemožné. Svět o tom přesvědčuje slovinský vytrvalec Martin Strel.
Amazonka.
Amazonka. | Foto: Reuters

Včera zahájil svoji historickou plavbu, kterou se chce zapsat do Guinnessovy knihy rekordů. Nebezpečnou řeku chce pokořit za sedmdesát dní.

V Belému na pobřeží Atlantiku by se měl objevit 11.dubna.

Šílenec? Možná. Ale v minulosti už přesvědčil, že na podobné výkony má. "Uplaval" například Mississippi skoro čtyři tisíce kilometrů za 68 dní), Dunaj (přes tři tisíce kilometrů za 58 dní) i čínskou Žlutou řeku.

Plavcovo motto: Nic není nemožné

Teď vyzval na souboj nejtěžšího soupeře, Amazonku. Proč to dělá?

"Chci dokázat, že nic není nemožné," řekl krátce před startem. Své plavby považuje zároveň za výzvy k tomu, aby se lidstvo velké vodní toky snažilo chránit před znečištěním.

Martin Strel při zdolávání Žluté řeky v Číně.
Martin Strel při zdolávání Žluté řeky v Číně. | Foto: Reuters

"Svoji pouť chci využít k tomu, abych upozornil na nutnost udržovat řeky čisté a deštné pralesy v původním stavu," řekl dvaapadesátiletý Slovinec, který je doma považován za národního hrdinu, ale ve světě dosud i přes obdivuhodné výkony příliš známý není.

Masér v pohotovosti

Strel chce plavat přibližně dvanáct hodin denně. Zbytek času bude trávit na jedné z doprovodných lodí. Spát chce tři až čtyři hodiny denně, každý den také bude v péči maséra.

Doprovází ho tým dvaceti lidí na třech lodích. Ti jsou připraveni na všechno. Mají například pytle se zvířecí krví, aby včas dokázali od Strela odpoutat pozornost útočících dravých ryb.

Připravena je i krev lidská. To kdyby Strel potřeboval transfúzi v případě, že by metoda odpoutání selhala...

Foto: Martina Běhounková

Uplavat, nebo zemřít

Močit bude plovoucí maratónec ve vodě do speciální kapsy ve své kombinéze. Jinak by se vystavil nebezpečí, že se mu cizopasníci dostanou do těla penisem.

"Žlutá řeka je pro plavce velmi náročná, ale není tak nebezpečná a zrádná jako Amazonka. Ta je plná nebezpečných živočichů. Řeknu to takhle: Buď Amazonkou proplavu, nebo zemřu při pokusu to dokázat. Ale upřímně řečeno - zemřít není mým cílem," řekl před plavbou Strel novinářům.

Strelovu říční odysseu napříč jihoamerickým kontinentem sleduje i filmový štáb, který později vyrobí dokument. Jak si slovinský vytrvalec vede, můžete průběžně sledovat i na jeho internetové stránce martinstrel.com a na stránce amazonswim.com.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy