Proplavat Amazonkou? První pokus začal

man
2. 2. 2007 17:05
Lima - Uplavat pět tisíc kilometrů po proudu Amazonky z Peru na východ Brazílie není nemožné. Svět o tom přesvědčuje slovinský vytrvalec Martin Strel.
Amazonka.
Amazonka. | Foto: Reuters

Včera zahájil svoji historickou plavbu, kterou se chce zapsat do Guinnessovy knihy rekordů. Nebezpečnou řeku chce pokořit za sedmdesát dní.

V Belému na pobřeží Atlantiku by se měl objevit 11.dubna.

Šílenec? Možná. Ale v minulosti už přesvědčil, že na podobné výkony má. "Uplaval" například Mississippi skoro čtyři tisíce kilometrů za 68 dní), Dunaj (přes tři tisíce kilometrů za 58 dní) i čínskou Žlutou řeku.

Plavcovo motto: Nic není nemožné

Teď vyzval na souboj nejtěžšího soupeře, Amazonku. Proč to dělá?

"Chci dokázat, že nic není nemožné," řekl krátce před startem. Své plavby považuje zároveň za výzvy k tomu, aby se lidstvo velké vodní toky snažilo chránit před znečištěním.

Martin Strel při zdolávání Žluté řeky v Číně.
Martin Strel při zdolávání Žluté řeky v Číně. | Foto: Reuters

"Svoji pouť chci využít k tomu, abych upozornil na nutnost udržovat řeky čisté a deštné pralesy v původním stavu," řekl dvaapadesátiletý Slovinec, který je doma považován za národního hrdinu, ale ve světě dosud i přes obdivuhodné výkony příliš známý není.

Masér v pohotovosti

Strel chce plavat přibližně dvanáct hodin denně. Zbytek času bude trávit na jedné z doprovodných lodí. Spát chce tři až čtyři hodiny denně, každý den také bude v péči maséra.

Doprovází ho tým dvaceti lidí na třech lodích. Ti jsou připraveni na všechno. Mají například pytle se zvířecí krví, aby včas dokázali od Strela odpoutat pozornost útočících dravých ryb.

Připravena je i krev lidská. To kdyby Strel potřeboval transfúzi v případě, že by metoda odpoutání selhala...

Foto: Martina Běhounková

Uplavat, nebo zemřít

Močit bude plovoucí maratónec ve vodě do speciální kapsy ve své kombinéze. Jinak by se vystavil nebezpečí, že se mu cizopasníci dostanou do těla penisem.

"Žlutá řeka je pro plavce velmi náročná, ale není tak nebezpečná a zrádná jako Amazonka. Ta je plná nebezpečných živočichů. Řeknu to takhle: Buď Amazonkou proplavu, nebo zemřu při pokusu to dokázat. Ale upřímně řečeno - zemřít není mým cílem," řekl před plavbou Strel novinářům.

Strelovu říční odysseu napříč jihoamerickým kontinentem sleduje i filmový štáb, který později vyrobí dokument. Jak si slovinský vytrvalec vede, můžete průběžně sledovat i na jeho internetové stránce martinstrel.com a na stránce amazonswim.com.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy