Ať OSN opustí Spojené státy, žádají ruští poslanci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
31. 8. 2015 12:30
Stalin souhlasem s umístěním světové organizace v New Yorku učinil v roce 1945 chybu, tvrdí šéf zahraničního výboru Dumy Alexej Puškov.
Sídlío OSN v New Yorku. Ilustrační foto.
Sídlío OSN v New Yorku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Poslanci ruské Státní dumy diskutují o návrhu zákonodárce Igora Zotova přenést sídlo Organizace spojených národů (OSN) z New Yorku do některého z neutrálních států, například do Švýcarska.

Zotov podle ruské státní agentury TASS odeslal v neděli dopis generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi s upozorněním, že americké úřady s odkazem na protiruské sankce znemožňují smysluplnou práci ruských politiků. Proto by USA neměly světovou organizaci hostit.

Zotov se odvolal na případ šéfky horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové, která údajně minulý týden dostala jen omezené vstupní vízum do USA, kde se měla zapojit do jednání Meziparlamentní unie.

Vydané vízum prý Matvijenkové znemožnilo jednání v newyorském sídle OSN navštívit. Matvijenková je kvůli své podpoře ruské anexe Krymu od loňského března na americkém sankčním seznamu.

Pokud chtějí na zasedání OSN jet osoby, které vláda Spojených států považuje za nežádoucí, je řešením udělení práva pobytu pouze na sídlo světové organizace a jeho okolí v New Yorku.

Takto například cestoval do největšího amerického města bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Podle Alexeje Puškova, šéfa zahraničního výboru Státní dumy, je třeba Zotovův návrh pečlivě prostudovat. Umístění sídla OSN do New Yorku bylo podle Puškova v roce 1945 důsledkem chyb sovětské zahraniční politiky.

Souhlas Moskvy prý byl projevem poválečné důvěry sovětského vůdce Stalina vůči americkému prezidentovi Theodoru Rooseveltovi.

OSN by neměla sídlit v členské zemi Rady bezpečnosti, za své stálé sídlo by si měla zvolit neutrální zemi, řekl Puškov v rozhovoru pro dnešní vydání listu Izvestija.

Pro "právní analýzu" Zotovova návrhu se dnes vyslovil také šéf zahraničního výboru horní komory Konstantin Kosačov. Agentuře TASS řekl, že žádná mezinárodní akce pod záštitou OSN by se neměla konat ani na území jakéhokoli státu, který podporuje a uplatňuje sankce proti Rusku.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy