Rusům se invaze do Česka povedla. Tanky - a teď propagandou

Jan Gazdík Jan Gazdík
27. 8. 2015 12:35
V roce 1968 Rusko okupovalo Československo tanky, dnes ho "okupuje" propagandou. Rozhovor Aktuálně.cz s polským novinářem a bohemistou Aleksandrem Kaczorowským.
Tvář Putina z prázdných nábojnic z východní Ukrajiny.
Tvář Putina z prázdných nábojnic z východní Ukrajiny. | Foto: Reuters

Praha/Varšava - Velmi nebezpečná hra s ohněm.

Tak významný polský novinář, překladatel a bohemista Aleksandr Kaczorowski charakterizuje chování současných vládců Ruska a hlavně jejich propagandistickou mašinérii.

Kreml podle něj věří vlastním lžím podobně jako v roce 1968. "A pokud tomu tak možná zpočátku nebylo, určitě to platí v této chvílí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Rozhovor s Aleksandrem Kaczorowským je dalším ze série textů, v nichž se Aktuálně.cz pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku.

Aleksandr Kaczorowski
Aleksandr Kaczorowski | Foto: archiv Aleksandra Kaczorowského

Aktuálně.cz: Jde opravdu o hru s ohněm?

Aleksandr Kaczorowski: A o co jiného? Při této "hře", a s její obrovskou pomocí, byl přece okupován Krym a opět se válčí v Evropě - na východní Ukrajině. Velký problém je podle mě v tom, že stále s jistotou nevíme, zda lidé, kteří dnes vládnou v Kremlu, věří sami své nesmyslné propagandě, kterou zejména o Ukrajině produkují a která nezůstává bez vlivu na miliony Rusů.

Dovolím si srovnání: dnes už je například i z výpovědí někdejších sovětských generálů, kteří veleli při okupaci Československa sovětským jednotkám, jasné, že věřili zprávám o manévrech US Army v Československu, skladech zbraní, řádění fašistů, pravicovém puči a já nevím čemu ještě. A mnozí z nich jsou o těchto nesmyslech přesvědčeni dodnes. Bez mrknutí oka vám říkají, že sovětská intervence zachránila v roce 1968 bratrské Československo od imperialistického zla.

Hlavně proto si myslím, že Kreml i dnes věří vlastním lžím. A pokud tomu tak možná zpočátku nebylo, určitě to platí v této chvílí.

A.cz: To je dost odvážné tvrzení. Co vás k němu vede?

Podívejte, stalo se to už v osmašedesátém, tak proč by to nebylo možné i dnes? Lidé vždy snadno uvěří tomu, čemu věřit chtějí. Když například sledujete ruskou státní televizi, jejíž kanály se orientují na Západ, musíte dospět k názoru, že tak nehorázné nesmysly nemůže brát snad nikdo vážně.

Válka informací. Seriál
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Válka informací. Seriál

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko

Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou

Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.

Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.

Zdroj: Zahraničí

Já si ale myslím, že když někdo právě takhle hrubě zkresluje realitu a nabízí své vidění světa, tak tomu prostě musí sám věřit a podřizovat tomu i své chování. V tom případě ale ztrácí cit pro racionální politiku. Tohle je vždy - a zejména dnes - hrozně nebezpečné. Jde o balancování na ostří nože.

Putin jako populární antiglobalista

A.cz: V čem například?

V případě Ukrajiny tu samozřejmě jde o mocenské či imperiální zájmy Ruska. Dost možná se ale jedná o druhořadý problém. Pokud by totiž Rusko nemělo potíže s Ukrajinou a její orientací na Západ, tak by si je podle mě muselo vymyslet.

Rusko si před třemi lety prošlo na jeho poměry nebývalými společenskými protesty. Vládcové Kremlu proto museli - aby je to nesmetlo - předhodit lidem nějaké "náhradní sousto". Nejdříve šlo o likvidaci Pussy Riot, což se zdůvodnilo konzervativní obranou hodnot. Dobrou příležitostí k mobilizaci vlasteneckých nálad v Rusku (aby se přestaly přetřásat jeho skutečné problémy) se pak samozřejmě stala Ukrajina. A Kremlu se to dokonale podařilo. Jde to jedno s druhým, priority se vždy mění podle okolností.

Obdobně přeci Kreml vyrobil kontrarevoluci v Československu, aby k vám s obrovskou podporou zmanipulované sovětské veřejnosti mohl poslat armádu.

A.cz: Už jsem o tom hovořil s ruským analytikem a komentátorem Jevgenijem Kiseljovem a zeptám se i vás. Dnes si přece - na rozdíl od roku 1968 - mohou lidé informace, jimiž je krmí jejich politici, lehce ověřit. Třeba na internetu... A přesto je ruský prezident Vladimir Putin v ovlivňování názorů Rusů víc než úspěšný.

Taky mám ten dojem. Jednoduše vždy přesně ví, co chtějí Rusové slyšet, a tak jim to říká. Že největším problémem současného světa je hegemonie USA, která zašla až na území "našeho bratra Ukrajiny", takže tomu Rusko musí čelit. A stejně tak musí americké hegemonii čelit všude, kde se jen dá: v zemích třetího světa, a dokonce i na Západě. Antiamerickým silám proto Rusko - i finančně - pomáhá. Ať již jde o levicové či pravicové extremistické síly. Jen když jsou protiamericky zaměřené.

Putin se tak vlastně velmi promyšleně představuje jako antiglobalista, který bojuje s americkou představou světa. A na to hodně lidí slyší.

A.cz: A jen proto je propaganda Kremlu tak vlivná?

Samozřejmě že nejenom proto. Někdejší šéf KGB a pozdější vůdce SSSR Jurij Andropov se například vždy obklopoval vynikajícími sovětskými intelektuály. Spojil tak - dávno před pádem železné opony - nejnovější univerzitní, vědecké a humanistické myšlenky s prostředky, jimiž disponují tajné služby. A stejně to po něm dělá Vladimir Putin. Propojení tajných služeb s vynikajícími ruskými mozky představuje velkou a velmi účinnou zbraň ruského prezidenta. Tento systém přitom využívá nejnovější západní myšlenky - například tu, že žijeme v době jakéhosi informativního společenství či divadelního spektáklu - a chytře s nimi pracuje.

Televizním divákům se tudíž nenabízí programy, z nichž by prvoplánově trčela výzva, aby lidé milovali Rusko či věřili Putinovi. Místo toho je naopak masírují, aby nevěřili nikomu a ničemu. Relativizuje a zpochybňuje se doslova vše. Úspěch vlivu ruské propagandy - a netýká se to jen Ruska - spočívá tudíž v tom, že lidé už nevěří nikomu. A Kreml s tímhle faktem mimořádně obratně zachází.

Invaze se podařila?

A.cz: Zdá se, že Polsko (hlavně kvůli historickým zkušenostem s Ruskem) je k propagandě Kremlu - na rozdíl od jiných zemí - téměř imunní. Proč tomu tak podle vás není i v Česku, nehledě na trauma ze sovětské okupace?

Těžká otázka. Možná je to ale i tím, že přeceňujeme vliv sovětské invaze na československou společnost, jakkoliv nechci okupaci vaší země zlehčovat. Zažili jste na vlastní kůži ruskou vojenskou intervenci, a přesto dnes nemálo Čechů věří blábolům Kremlu a jeho propagandě. Včetně těch, kteří si na sovětskou intervenci pamatují.

Já mám Čechy moc rád, jejich kulturu, historii, ale tohle prostě nechápu. Takže se mi zdá, že Rusům se vlastně jejich invaze do vaší země v nemalé míře podařila. V roce 1968 s tanky, protože šlo přece o "záchranu socialismu", no a dnes "okupuje" - či v lepším případě jen ovlivňuje - mozky mnohých Čechů ruská propaganda, mozek vašeho prezidenta bohužel nevyjímaje.

A.cz: Snad to není přece jen tak zlé. Například při nedávném průjezdu obrněnců kavalérie US Army dali snad Češi jasně najevo, kam patří a s kým sympatizují...

Měl jsem z toho ohromnou radost. Vždy, když dáte lidem příležitost, aby řekli, co si myslí, tak se ukáže, že jsou na tom například Poláci s Čechy v podstatě stejně. Rozdíl mezi námi je možná jen v tom, že je část vlivných českých politiků, průmyslníků či finančníků napojena na Rusko. Koneckonců důležitá část české společnosti před sedmačtyřiceti lety profitovala i ze sovětské okupace.

V Polsku naopak nikdo nechce ruské banky ani ropné společnosti. Máme své zkušenosti. Sto dvacet tři let jsme byli ruskou kolonií, když nepočítám éru komunismu. Takže děkujeme pěkně. Stačilo.

 

Právě se děje

Další zprávy