Testy DNA potvrdily pravost ostatků posledního cara Mikuláše II. Vyšetřování pokračuje

ČTK ČTK
11. 11. 2015 18:35
Nové testy DNA, provedené na žádost pravoslavné církve, potvrdily pravost ostatků posledního cara Mikuláše II. a jeho manželky. Potvrzení pravosti ostatků přibližuje možnost, že celá carská rodina, kterou v roce 1918 postříleli bolševici, bude nakonec společně pochována v jedné hrobce, i s předpokládanými ostatky careviče Alexeje a princezny Marie. Ty se totiž našly až v roce 2007.
Car Mikuláš II.
Car Mikuláš II. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Testy DNA potvrdily pravost ostatků posledního cara Mikuláše II. a jeho manželky, které v roce 1918 zastřelili s ostatními členy rodiny bolševici. Ruští vyšetřovatelé znovu přezkoumali ostatky na žádost pravoslavné církve.

Bolševici zavraždili svrženého monarchu s chotí a pěti dětmi a služebnictvem v Jekatěrinburgu na Urale v noci z 16. na 17. července 1918. O deset dní později město osvobodili českoslovenští legionáři.

Ostatky cara, carevny a tří jejich dcer, nalezené v Jekatěrinburgu, byly v roce 1991 uloženy v Petrohradu, jakožto bývalém hlavním městě carského Ruska.

Pravoslavná církev, která v roce 2000 prohlásila členy povražděné carské rodiny za svaté mučedníky, naléhala na opětovné ověření pravosti ostatků, zejména obou dětí, nalezených se značným časovým odstupem.

Smrt carské rodiny se začala vyšetřovat v roce 1993 a o pět let později byly ostatky pochované v Petrohradu oficiálně identifikovány, tehdy ještě bez testů DNA. V lednu 2009 bylo další vyšetřování ukončeno se zdůvodněním, že nebylo dosaženo významnějšího pokroku. Toto rozhodnutí ale soud v roce 2010 shledal protizákonným, takže vyšetřování bylo znovu otevřeno.

Vyšetřovatelé hodlají podniknout ještě další testy, a to včetně srovnání s ostatky Mikulášova otce, cara Alexandra III., aby mohli dospět k "vysoce věrohodnému konečnému závěru".

Potvrzení pravosti ostatků přibližuje možnost, že celá carská rodina bude nakonec společně pochována v jedné hrobce, i s předpokládanými ostatky careviče Alexeje a princezny Marie. Ty se totiž našly až v roce 2007.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy