Ruští kriminalisté exhumovali ostatky carského páru, aby identifikovali jeho ztracené děti

ČTK ČTK
23. 9. 2015 23:15
Ruští kriminalisté exhumovali ostatky posledního cara Mikuláše II. a jeho manželky Alexandry Fjodorovny Romanovové. Odebrané vzorky tkáně mají pomoci definitivně identifikovat ostatky jejich dvou dětí - careviče Alexeje a velkokněžny Marie, jejichž hrob byl nalezen teprve v roce 2007 u Jekatěrinburgu. Ostatky - zuby a fragmenty kostí - byly převezeny na soudní prosekturu v Moskvě k dalšímu ohledání, pohřbeny měly být tento měsíc.
Poslední ruský car Mikuláš II.
Poslední ruský car Mikuláš II. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruští kriminalisté v Petrohradě exhumovali ostatky posledního cara Mikuláše II. a jeho manželky Alexandry Fjodorovny Romanovové, uložené ve sklepení Petropavlovského chrámu. Oznámil to v Moskvě mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin. Odebrané vzorky tkáně mají vnést definitivní jasno do identifikace ostatků jejich dvou dětí, nalezených před osmi lety.

Cara Mikuláše II., jeho manželku a pět dětí zastřelilo komando bolševiků v roce 1918 v uralském Jekatěrinburgu. Jejich těla byla zohavena ve snaze zabránit pozdější identifikaci a pohřbena ve společném hrobě na utajeném místě.

Hrob příslušníků carské rodiny byl objeven v roce 1978, dlouhá léta ale trvalo, než došlo k exhumaci a ověření pravosti ostatků. Po rozpadu Sovětského svazu byly nalezené pozůstatky pochovány s velkou slávou v carské hrobce v Petrohradu.

Mezi mrtvými však dlouho chyběly ostatky careviče Alexeje a jeho sestry, velkokněžny Marie. Jejich hrob u Jekatěrinburgu byl objeven teprve v roce 2007. Ostatky - zuby a fragmenty kostí - byly převezeny na soudní prosekturu v Moskvě k dalšímu ohledání, pohřbeny měly být tento měsíc.

Církev žádá další expertízu

Ruská pravoslavná církev, kterou většina Rusů vnímá jako nositele imperátorského odkazu, však požádala o další expertízu, která by měla pravost nalezených ostatků obou dětí s konečnou platností potvrdit. Nové datum pro uložení ostatků do petropavlovské hrobky bylo stanoveno na 18. říjen.

Aby vyloučili jakékoli pochybnosti, chtějí ruští kriminalisté analyzovat kromě vzorků tkáně cara a carevny i stopy krve na uniformě cara Alexandra II., který se stal v roce 1881 obětí atentátu. Alexandr II. byl dědem Nikolaje II. a pradědem careviče Alexeje a velkokněžny Marie. Pomoci má i srovnání s ostatky carevniny sestry Jelizavety Fjodorovny, která je pohřbena v Jeruzalémě.

Uložení ostatků careviče a jeho sestry se má stát pro Rusko velkou událostí. Očekává se, že do Petrohradu se sjedou všichni žijící členové rodiny Romanovců, jichž ve Španělsku, Švýcarsku a některých dalších zemí žije zhruba deset.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy