Rusové zastavili stíhání Tymošenkové

ČTK
26. 12. 2005 12:14
Moskva - Ruská vojenská prokuratura zastavila trestní řízení ve věci bývalé ukrajinské premiérky Juliji Tymošenkové, která byla v Rusku obviněna z úplatkářství.

Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle které byla kauza promlčena. Tymošenková veškerá obvinění týkající se své osoby odmítá.

Podle dřívějších ruských tvrzení měla Tymošenková na svědomí podplácení představitelů ruského ministerstva obrany v 90. letech, v době kdy vedla holding Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Ruská prokuratura na ni dokonce vydala mezinárodní zatykač, který však byl stažen poté, co se Tymošenková letos v září dobrovolně dostavila do Moskvy k výslechu.

Podle ITAR-TASS ruští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že několik ruských důstojníků při uzavírání hospodářských smluv působilo ve prospěch ukrajinské strany a přistoupilo na zvýšení cen za ukrajinské dodávky o 80 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Ruské arbitrážní soudy a hospodářské soudy na Ukrajině údajně podle stejného zdroje vyhověly řadě žalob vymáhajících náhradu škody od JESU.

Sesazená první dáma oranžové revoluce

Tymošenková patří k protagonistům takzvané "oranžové revoluce", která loni na Ukrajině svrhla Moskvou podporovaný režim a vynesla do prezidentského křesla prozápadně orientovaného Viktora Juščenka. Sedm měsíců stála v čele vlády; mezi premiérkou a Kremlem přitom panovaly chladné vztahy a Tymošenková ve vládní funkci Rusko nikdy nenavštívila.

PŘEČTĚTE SI: Ukrajina rok poté: Pomeranč, co zahnívá

Letos počátkem září Juščenko na pozadí vážných obvinění z korupce v nejvyšších politických kruzích Tymošenkovou z premiérské funkce odvolal, údajně pro vnitřní spory a ignorování slibů "oranžové revoluce".

Expremiérka, která na Ukrajině stále patří k populárním osobnostem, pomýšlí na návrat do politiky; před časem mimo jiné prohlásila, že po březnových parlamentních volbách příští rok hodlá znovu stanout v čele vlády.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy