Rusové zastavili stíhání Tymošenkové

ČTK
26. 12. 2005 12:14
Moskva - Ruská vojenská prokuratura zastavila trestní řízení ve věci bývalé ukrajinské premiérky Juliji Tymošenkové, která byla v Rusku obviněna z úplatkářství.

Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle které byla kauza promlčena. Tymošenková veškerá obvinění týkající se své osoby odmítá.

Podle dřívějších ruských tvrzení měla Tymošenková na svědomí podplácení představitelů ruského ministerstva obrany v 90. letech, v době kdy vedla holding Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Ruská prokuratura na ni dokonce vydala mezinárodní zatykač, který však byl stažen poté, co se Tymošenková letos v září dobrovolně dostavila do Moskvy k výslechu.

Podle ITAR-TASS ruští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že několik ruských důstojníků při uzavírání hospodářských smluv působilo ve prospěch ukrajinské strany a přistoupilo na zvýšení cen za ukrajinské dodávky o 80 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Ruské arbitrážní soudy a hospodářské soudy na Ukrajině údajně podle stejného zdroje vyhověly řadě žalob vymáhajících náhradu škody od JESU.

Sesazená první dáma oranžové revoluce

Tymošenková patří k protagonistům takzvané "oranžové revoluce", která loni na Ukrajině svrhla Moskvou podporovaný režim a vynesla do prezidentského křesla prozápadně orientovaného Viktora Juščenka. Sedm měsíců stála v čele vlády; mezi premiérkou a Kremlem přitom panovaly chladné vztahy a Tymošenková ve vládní funkci Rusko nikdy nenavštívila.

PŘEČTĚTE SI: Ukrajina rok poté: Pomeranč, co zahnívá

Letos počátkem září Juščenko na pozadí vážných obvinění z korupce v nejvyšších politických kruzích Tymošenkovou z premiérské funkce odvolal, údajně pro vnitřní spory a ignorování slibů "oranžové revoluce".

Expremiérka, která na Ukrajině stále patří k populárním osobnostem, pomýšlí na návrat do politiky; před časem mimo jiné prohlásila, že po březnových parlamentních volbách příští rok hodlá znovu stanout v čele vlády.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy