Ruský opoziční předák Navalnyj je na svobodě. Policie ho zatkla na demonstraci proti Putinovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2018 10:09
Během sobotních demonstracích policisté pozatýkali ve 20 různých městech přes 1600 lidí.
Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj | Foto: Reuters

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, kterého v sobotu v Moskvě při shromáždění proti prezidentovi Vladimiru Putinovi zadržela policie, je volný. Tento kritik Kremlu o tom v neděli informoval na Twitteru.

Během sobotních demonstracích policisté pozatýkali ve 20 různých městech přes 1600 lidí.

Navalného, který demonstrace svolal, policie propustila krátce po půlnoci. Soud v Moskvě se jeho případem bude podle agentury DPA zabývat 11. května, Bude se tam zpovídat z organizace veřejného shromáždění a kladení odporu policii.

Navalnyj a jeho stoupenci chtěli Putinovi sobotní akcí vzkázat, že nemůže v Rusku vládnout jako car. Putin bude v pondělí počtvrté uveden v Kremlu do prezidentského úřadu.

Policisté během soboty v 19 městech po celém Rusku pozatýkali 1607 lidí na demonstracích proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, který bude v pondělí v Kremlu počtvrté uveden do nejvyššího úřadu. Vyplývá to z informací serveru OVD-Info, který se specializuje na činnost policie. Jen v Moskvě bylo zadrženo 704 lidí, mezi nimi i Navalnyj. V Petrohradě bylo zadrženo 229 osob.

Těžkooděnci používali proti účastníkům protestů i slzný plyn a obušky.

Navalnyj vyzval své přívržence, aby v sobotu vyšli do ulic a dali tak Putinovi před pondělní inaugurací najevo, že nemůže Rusku vládnout jako car. Na demonstracích zaznívala hesla jako "Pryč s carem!" a "Rusko bude svobodné!" či "Inaugurace je ostuda".

Ruský opoziční předák byl podle moskevské policie zadržen kvůli organizování nepovolené demonstrace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy