Ruskou volební komisi zasypaly archy s miliony podpisů

ČTK ČTK
18. 1. 2012 20:17
Prezidentští kandidáti neparlamentních stran museli sehnat dva miliony podpisů
Miliardář Michail Prochorov předává své 2,1 milionu podpisů lidí, kteří podporují jeho kandidaturu na prezidenta.
Miliardář Michail Prochorov předává své 2,1 milionu podpisů lidí, kteří podporují jeho kandidaturu na prezidenta. | Foto: Reuters

Moskva - Tři kandidáti na ruského prezidenta zavalili ústřední volební komisi krabicemi plnými podpisových archů, aby se tak pokusili zdolat hlavní úřední překážku na cestě do Kremlu.

S favoritem březnových voleb premiérem Vladimirem Putinem touží soupeřit miliardář Michail Prochorov, představitel malé liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij a gubernátor Irkutské oblasti Dmitrij Mezencev.

Komise slíbila, že konečný seznam prezidentských kandidátů ohlásí 29. ledna.

Ještě nemají vyhráno...

Do sídla komise se dostavila i vůdkyně nezaregistrované strany Svoboda (Volja) Svetlana Peunovová, která ale přiznala, že dovezla jen čtvrt milionu podpisů, a ne dva miliony, jak vyžaduje zákon, aby mohla být jako prezidentská kandidátka oficiálně zaregistrována. Členka komise sice podpisy převzala, ovšem rovnou prohlásila, že Peunovová má smůlu.

Komise již dříve zaregistrovala premiéra Vladimira Putina za Jednotné Rusko, předsedu komunistů Gennadije Zjuganova, Sergeje Mironova za Spravedlivé Rusko a vůdce nacionalistů Vladimira Žirinovského.

Doručením archů s podpisy nemají Prochorov, Javlinskij a Mezencev ještě vyhráno. Komise má nyní deset dnů na to, aby pětinu podpisů prověřila. Pokud za neplatné uzná více než pět procent autogramů, kandidátovo jméno se na hlasovacích lístcích neobjeví.

"Shromáždili jsme více než 2,5 milionu podpisů, které jsme dvakrát přefiltrovali. S kvalitou jsem spokojen," prohlásil Prochorov. Prý si nepřipouští možnost, že by mu registrace mohla být odepřena. Podle volební komise nakonec předložil 2,1 milionu podpisů. Náklad vážil více než tunu a ještě musel být přeložen do menších krabic, protože se ukázalo, že bedny by se vchodem do sídla komise neprotáhly.

Právě na proceduře úřední registrace v minulosti ztroskotávali kritici Putinova režimu. Nedávno sice prezident Dmitrij Medveděv navrhl snížit počet podpisů na 300 tisíc, ale tato novinka má platit až od příštích voleb v roce 2018.

...záleží na vůli Kremlu

Nejen Peunovová si stěžuje, že počet nezbytných podpisů je příliš vysoký a lhůta na jejich shromáždění příliš krátká - pouhý měsíc od startu volební kampaně, a to včetně novoročních prázdnin, čili fakticky 20 dnů. Ještě dříve tak ze hry vypadli další dva ohlášení uchazeči, podnikatel Rinat Chamijev a bývalý starosta Vladivostoku Viktor Čerepkov.

"Volaly mi různé firmy, které nabízely své služby v ceně od 20 do 150 rublů za podpis, ale rozhodl jsem se tyto nabídky nevyužít," prohlásil Chamijev.

Mezencev prý na sběr podpisů utratil 257 tisíc rublů, Prochorov 420 tisíc, tedy asi tisícinu svého volebního fondu, a Javlinskij 6,5 milionu, a to prý využíval výlučně služeb dobrovolníků.

Politologové jako Michail Tulskij tvrdí, že reálně nelze dva miliony podpisů včas shromáždit a pět procent nesrovnalostí se dá najít i v poctivě vyplněných dokumentech, a tak prý připuštění k volbám závisí jen na vůli Kremlu.

Podpisovou kampaň irkutského gubernátora již vyšetřuje policie na podnět opozičních aktivistů, kteří v posluchárně jedné moskevské univerzity natočili video dokazující údajné falšování. Mezencev je však považován za "pojistku" Putinova návratu do Kremlu pro případ, že by z volebního klání odstoupili všichni ostatní uchazeči; volební zákon uznává platnost voleb jen v případě, že se jich zúčastní nejméně dva kandidáti.

 

Právě se děje

Další zprávy