Rusko zatklo šéfa firmy za špionáž

rst, ČTK
14. 11. 2005 23:30
Moskva - Šéf ruské společnosti vyrábějící raketovou a vesmírnou technologii Igor Rešetin byl zatčen a obviněn ze špionáže a předávání citlivých technologických informací Číně.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na Federální bezpečnostní službu (FSB).

Ředitel firmy TsNIIMASH-Export je obviněn z ilegálního převodu státem kontrolovaných technologií čínské společnosti. Podle FSB dodával Rešetin technologie jedné čínské firmě. Její název, stejně jako typ technologie, však rozvědka odmítla upřesnit.

Ředitel společnosti byl zároveň obviněn z "krádeže 30 milionů rublů (26 milionů korun) prostřednictvím falešných podniků a zfalšovaných dokumentů". V souvislosti s touto kauzou byli obviněni i dva jeho zástupci.

Tajkonauti letěli díky Rusům

Obviněná společnost má své sídlo v Koroljovu nedaleko Moskvy - jde o centrum vesmírného průmyslu, které dodává vybavení pro ruské kosmické lety.Založeno bylo v roce 1991 a doposud uzavřelo kolem 120 kontraktů s podniky zabývajícími se výzkumem kosmu.

Foto: Central Research Institute for Machine Building (TsNIIMASH)

Rusko jako strategický partner poskytlo Číně řadu technologií k vybudování základny pro pilotované lety do vesmíru. Čína se tak záhy stala největším zahraničním zákazníkem ruského zbrojního průmyslu.

První "čínský špion"

Zároveň s tím se však objevilo nové téma ruské justice - vyzrazení strategických tajemství. V loňském roce byl ze špionáže pro Čínu obivněn ruský fyzik Valentin Danilov, který byl odsouzen ke 14 letům vězení. Danilov se hájil tím, že sice Číňanům poskytl citlivá odborná data, avšak až poté, co byly tyto údaje částečně publikovány ve vědeckých časopisech. Navíc nikdy nenesly označení Tajné.

Vědec byl původně zproštěn obžaloby, nakonec byl však loni v listopadu jeho proces obnoven. Konečný rozsudek skupiny pro lidská práva označují za neodůvodněný útok ruských úřadů.

 

Právě se děje

Další zprávy