Rusové po devíti měsících obvinili ukrajinskou pilotku

ČTK ČTK
24. 4. 2015 15:56
Nadiju Savčenkovou viní z podílu na smrti dvou ruských novinářů. Ve vazbě je od loňského července. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov naznačil, že by mohla být omilostněna, ale až po procesu.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští vyšetřovatelé v pátek obvinili důstojnici ukrajinského letectva Nadiju Savčenkovou, která je držena v moskevské vazební věznici.

Žena se podle nich provinila spoluúčastí na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny a také nezákonným překročením ruských hranic.

Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska odvlečena poté, co ji na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Po pátečním obvinění v konečné podobě by vyšetřovatelé měli případ předat prokuratuře a soudu.

"Máme nezpochybnitelné důkazy v podobě vlastnoručních zápisků Savčenkové, které potvrzují, že se podílela na korigování palby (na ruské novináře), jakož i balistické posudky, střepiny z těl mrtvých, fotografie a videozáběry pořízené na místě činu, a to i během ostřelování, a údaje z družic," prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Jde prý jen o část důkazů, které budou předloženy soudu.

Není to zajatec, tvrdí Moskva

Kyjev marně vyzývá Moskvu, aby na základě minských dohod o propuštění všech zajatců z ukrajinského konfliktu osvobodila i Savčenkovou, která se mezitím stala poslankyní ukrajinského parlamentu. Rusko tvrdí, že letkyně není zajatec, ale obviněná z válečného zločinu.

Matka Savčenkové tento týden vyzvala světové vůdce, aby přiměli ruského prezidenta Vladimira Putina propustit na svobodu její dceru, kterou označuje za politickou vězeňkyni.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov tento týden naznačil, že Savčenková by mohla být omilostněna, avšak až po soudním procesu.

Savčenková, která je v ruské cele od loňského července, se v prosinci pokusila vymoci si svobodu hladovkou, kterou však minulý měsíc po varování lékařů přerušila.

 

Právě se děje

Další zprávy