Studenou válku nikdo nechce, respektujte legitimní ruské zájmy, varoval Putin

ČTK ČTK
17. 6. 2016 20:30
Jestliže obě strany podnikají kroky, které zhoršují napětí, vrátíme se do studené války, prohlásil v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Upozornil tak na současné vztahy mezi Ruskem a Západem. Putin také řekl, že jeho země si takový vývoj nepřeje a snaží se hledat kompromisy. Proč musí NATO neustále expandovat?, ptal se zároveň. Během svého vystoupení se šéf Kremlu dostal i k situaci v Sýrii a hovořil také o republikánském kandidátovi na prezidenta USA Donaldu Trumpovi.
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters

Petrohrad - Na ekonomickém fóru v Petrohradu v pátek vystoupil ruský prezident Vladimir Putin. Vyjádřil se k Donaldu Trumpovi i situaci v Sýrii a pohrozil návratem do studené války.

"Jsem si jistý, že nikdo to nechce. My to dozajista nechceme," řekl Putin o možnosti nové studené války. Zároveň varoval před důsledky dalšího rozšiřování přítomnosti NATO, které nazval jednostrannou politikou namířenou vůči Rusku. Západ podle něj nedbá na legitimní ruské zájmy a destabilizuje svými kroky svět. Putin zopakoval, že budovaný systém protiraketové obrany ve východní Evropě Rusko ohrožuje a kromě toho už podle něj není zapotřebí, neboť už neexistuje íránská hrozba.

V souvislosti s konfliktem v Sýrii Putin poznamenal, že klíčové pro Damašek není získat kontrolu nad celým územím, ale obnovit důvěru v syrské instituce. Moskva je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, který podle Putina souhlasí s tím, aby v zemi probíhal politický proces. Putin dodal, že on sám souhlasí s americkým návrhem, aby v současné syrské vládě zasedla část opozice. Pokud bude podle něj vývoj v Sýrii pokračovat jako dosud, v zemi vypukne naprostý chaos, což by byl ten nejhorší scénář.

Podle amerického činitele, který pod podmínkou anonymity hovořil s agenturou Reuters, ale žádný americký návrh začlenění opozice do Asadovy vlády neexistuje. Spojené státy podle něj nadále trvají na Asadově odchodu.

Na adresu republikánského kandidáta na amerického prezidenta Putin řekl, že Donald Trump je temperamentní člověk. Co je špatného na tom, že podporuje obnovení plnohodnotných rusko-amerických vztahů?, ptal se. Zároveň dodal, Moskva bude spolupracovat s kýmkoli, kdo se letos v listopadu stane novým prezidentem Spojených států.

"Amerika je silná mocnost, pravděpodobně jediná supervelmoc, a my to akceptujeme," řekl Putin a dodal, že svět i Rusko takový silný stát potřebují. "Nepotřebujeme ale neustálé vměšování do našich záležitostí, aby nám (USA) říkaly, jak žít," zdůraznil ruský prezident.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy