Rusko má jen tři zlata a Putin zuří. Budou padat hlavy

Hana Pecinová
26. 2. 2010 21:30
Premiér slíbil personální změny, které za čtyři roky v Soči povedou k lepším výsledkům

Moskva - Jako by s vrátil čas.

Ruský premiér Vladimír Putin není spokojen se sportovními výsledky na olympijských hrách ve Vancouveru a oznámil, že kvůli tomu budou padat hlavy.

Veřejně projevil zklamání nad průměrnými výsledky a slíbil, že udělá personální změny, které za čtyři roky v Soči vrátí Rusko zpátky k mnohem lepším výsledkm.

"Samozřejmě, že jsme očekávali více," cituje Putina agentura AFP. "Ale není to důvod klesat na mysli, svěsit ruce, sypat si popel na hlavu a bičovat se," řekl při návštěvě města Ťumen, kde se účastnil otevírání nového centra pro judo.

Rusové zatím získali tři zlaté medaile (Česká republika má už dvě) a jsou v aktuálním pořadí národů na desátém místě (pořadí ZDE).

Olympiáda ve Vancouveru je dosud výjimečná tím, že tu nebyl odhalen žádný sportovec, který by dopoval. Na minulých hrách se opakovaně takové případy stávaly a zpravidla v nich figurovali sportovci Ruské federace.

Jen tři zlaté

Rusko, jeho státní činitelé a média, začali kritizovat sportovce především po středeční prohře ruských hokejistů s Kanadou.

Premiér Putin vyzval k vážnému kritickému zamyšlení nad výsledky a k vyvození závěrů, pravděpodobně i organizačních. Co konkrétně myslel, už v citovaném vystoupení v Ťumeni nerozvedl.

Ale kritiků z řad ruského establishmentu je více.

Své pocity nad výsledky ruských reprezentantů zformuloval pro ruská média ministr zahraničí Sergej Prichodko.

"Je to pod jakoukoli kritiku. Do značné míry je to známka pro všechny naše sporty. Já se ještě ani u jednoho olympijského přenosu nedodíval do konce," řekl.¨

Rusko se obvykle umísťuje v horní části tabulky v počtu olympijských medailí, jeho výkonnost ale od rozpadu Sovětského svazu oslabuje.

Medveděv se zlobí? 

V Rusku také koluje zpráva, že kvůli špatným výsledkům odmítl odletět do Vancouveru na závěrečný ceremoniál her i ruský prezident Dimitrij Medveděv.

Prichodko však tuto zprávu novinářům odmítl potvrdit. Kreml podle něj nikdy oficiálně neoznámil, že by prezident měl do Kanady odletět.

"Možná byly nějaké takové plány, ale my máme tuny takových plánů. Do Vancouveru se nechystáme," uvedl ministr zahraničí.

Zuří, ale vyhrál koňak

Rusko utrpělo sérii ztrát ve sportech, kterým tradičně vládlo.

Velkým zklamáním byla stříbrná medaile krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka a středeční prohra hokejového týmu, který Kanada ve čtvrtfinále porazila 7:3.

Sám Prichodko novinářům řekl, že ve výhru ruských hokejistů moc nevěřil a díky sázce vyhrál láhev koňaku.

"Vsadil jsem se před dvěma týdny, že náš hokejový tým nezíská medaili. Věděl jsem, že to tak bude. Málem mě kvůli té sázce zbili," dodal.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy