Rusko a Gruzie po letech otevřou pozemní hranice

ČTK ČTK
24. 12. 2009 10:35
Verchnij Lars je jediný pohraniční přechod, který neleží v gruzínských separatistických republikách
Gruzínští vojáci míří na vzbouřenou základnu Muchrovani (snímek z 5.května 2009)
Gruzínští vojáci míří na vzbouřenou základnu Muchrovani (snímek z 5.května 2009) | Foto: Reuters

Tbilisi - Rusko a Gruzie se dohodly na otevření svých pozemních hranic, které byly uzavřeny od roku 2006. Státy otevřou pohraniční přechod Verchnij Lars. Sdělila to náměstkyně gruzínského ministra zahraničí Nino Kalandadzeová.

Verchnij Lars je jediný pohraniční přechod, který neleží v gruzínských separatistických republikách Jižní Osetie a Abcházie.

Obě země se loni v srpnu střetly v krátkém ozbrojeném konfliktu právě o gruzínské odštěpenecké republiky Abcházii a Jižní Osetii. Moskva pak uznala jejich nezávislost. Až dodneška se k ní připojily pouze Venezuela, Nikaragua a malý tichomořský stát Nauru. Pro zbytek světa je územní celistvost Gruzie nedělitelná.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy