Rozpočet OH zachraňují prosté palčáky. Jdou na dračku

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 2. 2010 14:00
Upomínkové předměty uchránily pořadatele OH od ztrát kvůli nepřízni počasí

Vancouver - Prosté zimní rukavice zachraňují rozpočet olympijských her ve Vancouveru. Jejich prodej jde tak svěle, že zisk už převýšil ztrátu, kterou pořadatelé utrpěli poté, co museli vracet vstupenky na některé zrušené tréninky a závody.

Suvenýry s vyobrazenými pěti kruhy, známým symbolem her, mezi kterými palčáky patří k nejoblíbenějším, mizí z regálů velmi rychle. Jejich prodej už nyní překročil veškerá očekávaní organizátorů olympiády.

Lidé neváhají stát před obchodem Olympic Super Store v centru města hodinové fronty, aby si zakoupili upomínkové předměty s motivem her v Kanadě. Kvůli obrovskému zájmu museli prodejci prodloužit otevírací dobu na 24 hodin denně.

Prodej suvenýrů prý překoná i dosavadní rekordní tržby během letních olympijských her v Sydney. Díky ziskům z prodeje už se například podařilo pokrýt náklady, které byly spojeny s vrácením lístků na snoboardcross.

Silný déšť před závodem snowboardcrossařů rozmočil sníh v místech určených ke stání, odkud mělo boje na trati sledovat až čtyři tisíce fanoušků, což je téměř polovina kapacity areálu. Podle agentury Reuters tím pořadatelé přišli o 400 tisíc kanadských dolarů (zhruba 7,2 milionu korun).

 

Díky úspěchu upomínkových červených palčáků mají nyní Kanaďané své peníze zpět.

Právě rukavice javorovým listem a logem olympijských her patří mezi nejžádanější: prodalo se jich na tři miliony. Jedny vyjdou na deset kanadských dolarů, v přepočtu tedy asi 180 korun.

Na dračku ale jde i ostatní oblečení, módní doplňky, a upomínkové předměty s motivy olympijských her. Olympijský výbor si od tzv. merchandisingu slibuje zisk 54 milionů dolarů (téměř milion korun), a takové čísla nebude problém dosáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy