Rektoři chtějí hlavu "nejvyššího" Trenčínské univerzity

Zahraničí Zahraničí
9. 2. 2010 16:36
Rektor Trenčínské univerzity A. Dubčeka Miroslav Mečár by měl definitivně odejít ze školy, dělá slovenskému školství ostudu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Trenčín - Rektor Trenčínské univerzity Miroslav Mečár by měl definitivně odejít ze školy a nedělat slovenskému školství ostudu. Řekl to podle agentury SITA viceprezident Slovenské rektorské konference Ján Bujňák.

Na zasedání, které se uskuteční 19. března v Košicích, ho rektoři vyzvou, aby opustil akademickou půdu.

"Každý normální člověk by odešel. Chceme, aby škola udělala pořádek, dodržovala zákony, nebo aby zmizela ze vzdělávacího trhu," řekl Bujňák. Tvrdí, že škola směřuje do záhuby, pokud si nevyřeší poměry uvnitř vlastní instituce.

Podle Bujňáka je mezi rektory všech škol nyní značné napětí. Akademici adresovali Mečárovi výzvu k odchodu už na posledním zasedání rektorů v lednu, "ale on je takový typ, který se dívá do stolu a na nic nereaguje."

Foto: Aktuálně.cz

Mečár abdikoval na funkci rektora kvůli podezření z vážného porušení zákona, vzápětí byl však senátem zvolen za děkana Fakulty sociálně-ekonomických vztahů.

Rektoři slovenských vysokých škol považují Mečárův přestup z rektorské na děkanskou židli za nezákonný. Děkana totiž jmenuje rektor, takže technicky by si musel jmenovací dekret podepsat Mečár sám.

Trenčínská univerzita je i nadále pod drobnohledem, stále ji totiž prověřuje kontrola z ministerstva školství. Doposud vyšlo najevo protizákonné udělení titulů přibližně třem stovkám studentů.

Trenčínská univerzita je nyní na Slovensku ve stejné pozici jako Západočeská univerzita v Plzni.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy