Rektoři chtějí hlavu "nejvyššího" Trenčínské univerzity

Zahraničí Zahraničí
9. 2. 2010 16:36
Rektor Trenčínské univerzity A. Dubčeka Miroslav Mečár by měl definitivně odejít ze školy, dělá slovenskému školství ostudu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Trenčín - Rektor Trenčínské univerzity Miroslav Mečár by měl definitivně odejít ze školy a nedělat slovenskému školství ostudu. Řekl to podle agentury SITA viceprezident Slovenské rektorské konference Ján Bujňák.

Na zasedání, které se uskuteční 19. března v Košicích, ho rektoři vyzvou, aby opustil akademickou půdu.

"Každý normální člověk by odešel. Chceme, aby škola udělala pořádek, dodržovala zákony, nebo aby zmizela ze vzdělávacího trhu," řekl Bujňák. Tvrdí, že škola směřuje do záhuby, pokud si nevyřeší poměry uvnitř vlastní instituce.

Podle Bujňáka je mezi rektory všech škol nyní značné napětí. Akademici adresovali Mečárovi výzvu k odchodu už na posledním zasedání rektorů v lednu, "ale on je takový typ, který se dívá do stolu a na nic nereaguje."

Foto: Aktuálně.cz

Mečár abdikoval na funkci rektora kvůli podezření z vážného porušení zákona, vzápětí byl však senátem zvolen za děkana Fakulty sociálně-ekonomických vztahů.

Rektoři slovenských vysokých škol považují Mečárův přestup z rektorské na děkanskou židli za nezákonný. Děkana totiž jmenuje rektor, takže technicky by si musel jmenovací dekret podepsat Mečár sám.

Trenčínská univerzita je i nadále pod drobnohledem, stále ji totiž prověřuje kontrola z ministerstva školství. Doposud vyšlo najevo protizákonné udělení titulů přibližně třem stovkám studentů.

Trenčínská univerzita je nyní na Slovensku ve stejné pozici jako Západočeská univerzita v Plzni.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy