Rektor londýnské univerzity odstoupil. Kvůli Kaddáfímu

Václav Viták
4. 3. 2011 12:40
Prestižní univerzita si poskvrnila pověst svými styky s Libyí
Západ vkládal do Sajfa velké naděje
Západ vkládal do Sajfa velké naděje | Foto: Reuters

Londýn - Prestižní vzdělávací instituce London School of Economics (LSE) činí všemožná opatření, aby se distancovala od  svého absolventa Sajfa Kaddáfího, kterým se ještě před několika málo týdny mimořádně pyšnila.

Těsné vztahy mezi LSE, Sajfem Islámem a Libyí již stály křeslo sira Howarda Daviese, rektora této doposud prestižní vysoké školy.

Sir Howard Davies v pátek odůvodnil své rozhodnutí slovy:  "Dospěl jsem k závěru, že bude správné, abych nyní odstoupil... Stručně řečeno, jsem odpovědný za pověst školy a ta nyní utrpěla."

Osmatřicetiletý Sajf Islám, druhý syn plukovníka Kaddáfího, na LSE studoval od roku 2003 do roku 2008 a získal na ní magisterský titul i doktorát. Sajf se později své alma mater odměnil finančním darem ve výši jeden a půl milionu liber.

Univerzita z něj dostala 300 000 liber, protože tato částka měla být rozložena do pěti ročních splátek.

Foto: Reuters

Howard však rezignoval až poté, kdy list The Guardian v pátek zveřejnil, že LSE kromě daru od Sajfa dostala od libyjského režimu ještě další značnou částku.

Konkrétně se jedná o 2,2 milionu liber určených na výuku mladých Libyjců, kteří se měli stát součástí budoucí vládnoucí libyjské elity.

Vztahy LSE s Libyí a Sajfem Islámem začala vyšetřovat nezávislá komise vedená právníkem lordem Woolfem. Ta má také vypracovat pravidla, kterými se univerzita  bude napříště řídit při přijímání finančních darů ze zahraničí.

Demokratizace globálních organizací

 Již minulý týden tato univerzita sdělila, že přehodnocuje své vztahy s libyjskými institucemi i s Kaddáfího synem, a považuje to "za naléhavou záležitost".

LSE čelí nejenom ostré kritice tisku, ale kvůli odhaleným skutečnostem se bouří i její vlastní studenti.

Minulou středu vtrhlo do pracovny jejího nyní již bývalého rektora sira Howarda Daviese asi deset z nich a požadovalo, aby 300 000 liber darovaných Kaddáfím mladším bylo „navráceno" libyjskému lidu.

Doktorská teze Sajfa Isláma působí nyní v očích mnoha lidí jako výsměch. Kaddáfího syn obhájil disertaci, v níž se zabýval tím, jak „vytvořit spravedlivější a demokratičtější světové instituce" s důrazem na „důležitost role civilní společnosti".

Sajf se navíc podle listu The Guardian ve své disertaci nejméně v sedmnácti případech dopustil plagiátorství a celou jednu dlouhou sekci o Světové obchodní organizaci (WTO) opsal přímo z její webové stránky.

LSE nyní tato obvinění prošetřuje, ale není pravděpodobné, že by se Saif Islám zachoval jako o rok starší Karl-Theodor zu Guttenberg, který se po obvinění z plagiátorství vzdal akademického titulu i funkce německého ministra obrany.

"Vymstilo se to"

Rodina Kaddáfíů Británii rozhodně neprospěla. Sajf Islám zkompromitoval již bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, celou řadu členů britské smetánky a také LSE.

Normální Libyjci mají jasnou představu o
Normální Libyjci mají jasnou představu o | Foto: Reuters

Škola se nyní ze všech sil snaží přerušit své finanční vazby s Libyí a zbavit se nálepky prodejné instituce. Výzkum hrazený z oněch 300 000 liber, které jí Sajf zaslal prostřednictvím své Mezinárodní nadace pro charitu a rozvoj a jehož součástí mělo být například „virtuální centrum demokracie", okamžitě zastavila.

Žádné další částky již od Kaddáfího ani od Libye nepřijme, i když představa, že by Sajf chtěl dodržet slovo a doplatil univerzitě všechny slíbené peníze, je iluzorní.

Sir Howard přiznal v médiích, že přijmout dar od nadace kontrolované Sajfem „se vymstilo".

LSE již polovinu částky darované Sajfem utratila, pokud jde o zbývajících 150 000 liber, chce z nich vytvořit stipendijní fond pro libyjské studenty.

 

Právě se děje

Další zprávy