Kaddáfí musí odejít, prohlásil rezolutně Obama

Radim Klekner Radim Klekner
3. 3. 2011 22:57
Liga arabských států jedná o plánu předloženém Venezuelou s cílem ukončit boje.
Projev Muammara Kaddáfího v Tripolisu 2. března 2011.
Projev Muammara Kaddáfího v Tripolisu 2. března 2011. | Foto: Reuters

Tripolis - Letectvo libyjského vůdce Muammara Kaddáfího ve čtvrtek znovu opakovaně bombardovalo pozice povstalců na východě země. Podle zpravodaje BBC se boje odehrávaly stejně jako ve středu u města Briga, kde se nachází velký ropný terminál.

Kaddáfího vojáci ale znovu neuspěli, povstalci se ubránili za pomoci protiletadlových raket a automatických zbraní.

Povstalci jsou čím dál lépe vyzbrojeni, a kromě děl mají k dispozici také tanky. Spojené státy a další státy sice vyslaly k libyjským břehům bojová plavidla, ta však mají sloužit především k ochraně cizinců, kteří opouštějí zemi zachvácenou chaosem.

Obama: Kaddáfí musí odejít

Washington sice nevylučuje vojenské řešení konfliktu, k přímé intervenci se ovšem zatím nemá a doufá, že Kaddáfího režim brzy zkolabuje sám.

Liga arabských států mezitím jedná o návrhu venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který se snaží sjednat dohodu mezi Kaddáfím a povstalci. Podle Venezuelanů by hlavním vyjednavačem mohl být bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Libyjský diktátor už na návrh přistoupil, povstalci však s ním vyjednávat odmítají. Proti Chávezově iniciativě se vyslovila Francie a večer na tiskové konferenci také americký prezident Barack Obama.

"Dějiny jdou proti plukovníkovi Kaddáfímu," prohlásil šéf Bílého domu. "Měl by se vzdát moci a nadobro opustit svou zemi i lid," dodal.

Zároveň varoval nejbližší spolupracovníky libyjského diktátora, že svět sleduje násilí, které páchají na civilistech, a že se ze svých činů budou zodpovídat. Vyzval je, aby se proto nedopouštěli dalších násilných činů.

Vyhlašte bezletovou zónu

Nejméně jeden letoun ve čtvrtek svrhl bomby na nejdůležitější ropný terminál v zemi, přístav Brígu, oběti na život však tentokrát hlášeny nebyly. Povstalci zároveň potvrdili, že Kaddáfího jednotky byly zatlačeny dále na západ k městu Rás Lanúf ležícím asi 600 kilometrů východně od Tripolisu.

Opozice již ve středu požádala západní země, aby zaútočila na vládní pozice a jednotky afrických žoldnéřů ze vzduchu.

"Dožadujeme se soustředěných leteckých útoků proti baštám těchto žoldáků," citovala agentura Reuters mluvčího Národní libyjské rady Hafíze Gógu. "Ostře se stavíme proti přítomnosti cizích jednotek na libyjském území."

Góga zároveň oznámil, že do čela rady, sídlící ve východolibyjském Benghází, se postaví bývalý ministr spravedlnosti Mustafa Abdel Džalíl. Rada má v úmyslu po Kaddáfího pádu přesídlit do Tripolisu.

Náměstek libyjského velvyslance při OSN Ibrahím Dabáší mezitím vyzval Radu bezpečnosti, aby nad Libyí vyhlásila bezletovou zónu a postarala se o její dodržování. 

Neutralizace letectva

Jakým směrem se konflikt v Libyi bude vyvíjet a jak vyústí, je těžké předpovědět.

Kaddáfího režim se navzdory plamenným výzvám libyjského vůdce a hrozbám, že v případě vojenské intervence čeká USA v zemi "druhý Vietnam", může zhroutit během několika dní jako domeček z karet.

Záleží v prvé řadě na tom, jak si budou vést povstalci a jakou formu podpory jim Západ poskytne.

Dosti pravděpodobná je varianta, že se Spojené státy se svými spojenci pokusí prosadit v OSN bezletovou zónu nad Libyí. Kaddáfího odpůrci na východě země by tak byli přinejmenším ušetřeni útoků ze vzduchu a mohli se soustředit na pozemní ofenzivu.

Bezletovou zónu ale v Radě bezpečnosti zřejmě nepodpoří Čína a Rusko a v rámci NATO je proti tomuto řešení zase Turecko.

Spojenecké letectvo by se na druhé straně mohlo pokust vyřadit z boje libyjskou protiletadlovou obranu. To by ale znamenalo v prvé řadě neutralizovat její radary a v rámci "sebeobrany" je zničit.

Jak ale v bezpečnostním výboru Senátu USA upozornil současný šéf centrálního velení americké armády generál James Mattis, znamenalo by to jednoznačně "vojenskou akci". A k té se Washington zatím zdráhá přistoupit.

Stejně tak důležité je zajistit, aby Kaddáfí nemohl použít chemické zbraně. Libyjská armáda má k dispozici stále asi deset tun sarinu a yperitu.

Foto: Reuters

Nasazení pozemních jednotek ze strany Západu či bomardobání armádních cílů je více než nepravděpodobné. Washington se spíše pokusí ještě lépe vyzbrojit povstalce nebo přimět k intervenci sousední země.

Britský ministr zahraničí William Hague dnes prohlásil, že Londýn a Paříž udělají vše, co mohou, aby Kaddáfí cítil ze zahraničí tlak na svůj odchod.

Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé uvedl, že Británie a Francie podpoří bezletovou zónu, pokud se situace v Libyi zhorší.

Naopak německý ministr obrany Guido Westerwelle se vyslovil jak proti zahraniční intervenci, tak i proti vytvoření bezletové zóny.

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy