Rekordmani z USA: pošlou a dostanou až 100 sms denně

Radim Klekner Radim Klekner
21. 4. 2010 16:18
Astronomické částky investované do reklam nesou ovoce

Washington - Astronomické částky investované do reklam na mobily, cílené jednoznačně na osoby, které ještě nedosáhly věku dospělosti, nesou své ovoce.

Podle studie uskutečněné Pewovým výzkumným střediskem ve Washingtonu tráví američtí teenageři ještě více času esemeskováním, než si telekomunikační společnosti původně slibovaly. Dopady reklamní kampaně, v níž bylo vlastnictví mobilního telefonu předkládáno jako ta nejvyšší myslitelná slast, jsou pozoruhodné.

Výzkum ukázal, že celá třetina teenagerů vlastnících v USA mobil odešle denně nejméně sto textových zpráv.

Technický zázrak s moderním designem, klávesnicí a displejem dnes ve Spojených státech vlastní v podstatě každý student či žák. Svým vrstevníkům by byl pro smích, pokud by jej nevlastnil. Bez ohledu na skutečnost, že jde o vcelku potřebnou věc.

"Posílání textových zpráv je dnes základem komunikace mezi náctiletými a za posledních osmnáct měsíců vyletěl jejich počet raketově vzhůru," řekla agentuře Reuters Amanda Lenhartová, která se na výzkumu Pewova střediska podílela.

Exploze textovek

Esemeskování ve Spojených státech explodovalo ve skupině osob mezi dvanácti a sedmnácti lety po roce 2008 takovým způsobem, že zcela zastínilo běžné volání. A nejsou za tím jen ekonomické důvody či fakt, že operátoři dnes nabízejí nejrůznější slevy a způsoby plateb umožňující takřka neomezené posílání textovek.

Bez mobilu si život už nedokážeme představit, o náctiletých to platí dvojnásob
Bez mobilu si život už nedokážeme představit, o náctiletých to platí dvojnásob | Foto: REMA

Kromě toho, že poslat esemesku lze doslova před nosem rodičů či učitelů, aniž by cokoli tušili, je tento způsob komunikace velmi rychlý - a pohodlný. S textovou zprávou se můžeme obrátit na kohokoli a sdělit mu můžeme cokoli, co bychom si při tradiční komunikaci z očí do očí druhému říct netroufli. Stačí jen znát příslušné telefonní číslo.

A pokud sdělujeme v esemesce něco, o čem si nejsme jisti, že to adresát přijme tak, jak očekáváme, můžeme vzkaz doprovodit smajlíkem, ať již pukajícím smíchy či k smrti zarmouceným.

Mladí lidé dotazovaní Pewovým střediskem přiznali, že posílání textových zpráv je pro ně zábava, bez které si život nedokáží vůbec představit.

Kouzelný svět esemesek

Esemeskování se stalo natolik součástí života mladých lidí v USA, že 87 procent dotazovaných přiznalo, že usíná s mobilem na nočním stolku.

Harris Interactive, institut pro výzkum trhu sídlící v New Yorku, tvrdí, že esemeskovat poslepu dnes dokáže nejméně polovina teenagerů v USA. Ze stejného výzkumu vyplynulo, že teenageři stráví stejné množství času esemeskováním, jaké stráví běžným hovorem.

Kouzelný svět textových zpráv je přitom jednoznačně doménou dívek. Každá mladá Američanka, která vlastní mobil, jich dnes podle Pewova střediska každý den v průměru pošle či přijme osmdesát.

Teenageři mužského pohlaví jsou na tom podstatně hůře. Textovou zprávou se zabývají v průměru třicetkrát denně. Vyplývá to ze vcelku známého faktu, že mladé dívky jsou častěji kontaktovány druhou stranou než jejich protějšky.

Greg Hardesty z kalifornského Silverado Canyonu byl nedávno šokován, když zjistil, že jeho třináctiletá dcera Reina odeslala za měsíc 14 528 esemesek, což znamená, že si hrála s mobilem co dvě minuty denně v čase, kdy se zrovna nespí. Od astronomického účtu 2905 dolarů ho uchránil pouze fakt, že má tarif umožňující neomezené esemeskování.

Posílání textovek je v Evropě podstatně dražší. Kupříkladu v Německu, které představuje největší evropský trh s mobilními telefony, stojí tarif umožňující zaslání až 3000 SMS zpráv měsíčně 25 eur. Neomezené esemeskování přijde v USA na deset až dvacet dolarů.

Pokud si operátoři v Evropě vezmou ze svých amerických protějšků vzor, má se starý kontinent na co těšit. Většina současných trendů se ale z USA velmi rychle přenese na druhou stranu oceánu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Třináct zemí vyzvalo Komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí dnes ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy