Řecku do léta nehrozí nedostatek peněz, řekl ministr

ČTK ČTK
7. 2. 2015 15:47
Ministr hospodářství Jorgos Statchakis prohlásil, že jeho země získá peníze díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis prohlásil, že jeho země do léta nebude trpět nedostatkem peněz, a to díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní. Na Twitteru tak reagoval na podle něj nesprávnou citaci jeho rozhovoru s listem The Wall Street Journal.

Statchakis podle deníku řekl, že země bude mít v březnu problémy s penězi, jestliže se nezlepší výběr daní. "A pak uvidíme, jak bude Evropa tvrdá," dodal prý.

"Neřekl jsem, že v březnu budeme mít problém s likviditou," dušoval se dnes na Twitteru ministr. Dodal, že očekávaný nedělní projev premiéra Alexise Tsiprase v parlamentu bude obsahovat i plán zvýšení příjmů z daní a zajištění nezbytných financí pro státní pokladnu.

"Do léta nebude žádný problém ani s uzavřením dohody" s evropskými partnery, tvrdil Statchakis.

Lednové volby vyhrála Tsiprasova levicová opoziční strana SYRIZA díky slibům, že zmírní úsporná opatření, jež citelně dopadají na ekonomiku a na obyvatelstvo. Přísné škrty s úspornou hospodářskou politikou jsou ale podmínkou mezinárodního záchranného programu, na jehož základě země tvrdě splácí obří dluhy.

Ministr financí Janis Varufakis nebude podle zdrojů agentury Reuters na setkání s partnery z eurozóny nadcházející středu souhlasit s ničím, co by zemi udrželo v dosavadním záchranném programu. Místo toho bude Řecko dál požadovat nějakou překlenovací půjčku umožňující udržení řeckých financí v chodu, dokud Atény nepředstaví nový plán reforem a splácení dluhů. Ministři financí eurozóny na druhé straně čekají, že jim Řecko ve středu představí plán, jak se země chce stát finančně nezávislou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy