Řecku do léta nehrozí nedostatek peněz, řekl ministr

ČTK ČTK
7. 2. 2015 15:47
Ministr hospodářství Jorgos Statchakis prohlásil, že jeho země získá peníze díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis prohlásil, že jeho země do léta nebude trpět nedostatkem peněz, a to díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní. Na Twitteru tak reagoval na podle něj nesprávnou citaci jeho rozhovoru s listem The Wall Street Journal.

Statchakis podle deníku řekl, že země bude mít v březnu problémy s penězi, jestliže se nezlepší výběr daní. "A pak uvidíme, jak bude Evropa tvrdá," dodal prý.

"Neřekl jsem, že v březnu budeme mít problém s likviditou," dušoval se dnes na Twitteru ministr. Dodal, že očekávaný nedělní projev premiéra Alexise Tsiprase v parlamentu bude obsahovat i plán zvýšení příjmů z daní a zajištění nezbytných financí pro státní pokladnu.

"Do léta nebude žádný problém ani s uzavřením dohody" s evropskými partnery, tvrdil Statchakis.

Lednové volby vyhrála Tsiprasova levicová opoziční strana SYRIZA díky slibům, že zmírní úsporná opatření, jež citelně dopadají na ekonomiku a na obyvatelstvo. Přísné škrty s úspornou hospodářskou politikou jsou ale podmínkou mezinárodního záchranného programu, na jehož základě země tvrdě splácí obří dluhy.

Ministr financí Janis Varufakis nebude podle zdrojů agentury Reuters na setkání s partnery z eurozóny nadcházející středu souhlasit s ničím, co by zemi udrželo v dosavadním záchranném programu. Místo toho bude Řecko dál požadovat nějakou překlenovací půjčku umožňující udržení řeckých financí v chodu, dokud Atény nepředstaví nový plán reforem a splácení dluhů. Ministři financí eurozóny na druhé straně čekají, že jim Řecko ve středu představí plán, jak se země chce stát finančně nezávislou.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy